2006 Louisiana High School Athletic Association State Wrestling Tournament

The Pontchartrain Center, Kenner, Louisiana

February 17-18, 2006

For complete brackets in a PDF file, CLICK HERE

DIVISION I        DIVISION II        DIVISION III

(Seeding in Parentheses - Click on Weight Classes for Brackets - Outstanding Wrestler in Bold)


DIVISION I

Champions and Runners-Up

Division I Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points
1 Jesuit - Carlos Bertot 232.5
2 Brother Martin 214
3 Catholic 174
4 St. Paul 171
5 Rummel 135.5
6 Comeaux 128
7 Acadiana 77.5
8 Hahnville 75
9 Lafayette 70
Place School Points
10 John Ehret 66
11 St. Amant 63
12 Sulphur 56
13 Airline 54.5
14 Fontainebleau 48
15 Mandeville 43
16 Grace King 28
17 Central 22
18 Carencro 21
Place School Points
19 Holy Cross 19
20 Dutchtown 10
21 Byrd 8
22 Covington 4
T-23 Higgins 3
T-23 Northshore 3
T-23 Bonnabel 3
T-23 Baton Rouge 3
27 Huntington 0

Division I Champions & Runners-Up

Division I Weight Classes

103 112 119 125 130 135 140 145 152 160 171 189 215 275
 

103 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Kevin White (1) Jesuit 2-0
2 David Staines (2) Rummel  
3 Luis Alexander (3) Catholic 10-1
4 Reed Hart (4) Brother Martin  
5 Bradley Webb (5) Lafayette 9-3
6 Derek Verrett (6) Sulphur  

112 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Andre Broussard (OW) (2) Lafayette 6-4 SV
2 Tyler Ehret (1) Rummel  
3 Michael Gruezke (5) Jesuit 10-2
4 Robert Town (6) Catholic  
5 Kenny Barnes (4) Central 16-8
6 Michael Young (3) St. Paul  

119 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Ben Capella (3) Jesuit 2:45
2 Rocky Martin (4) John Ehret  
3 John Calcote (2) Rummel 1:20
4 Jacob Theriot (6) Sulphur  
5 Andrew Casadaban (5) Brother Martin 9-3
6 Alex Huffman Airline  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

125 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Nick Shields (1) Brother Martin 8-0
2 Jared Stritzinger St. Paul  
3 Mitchell Fisher (3) Catholic 4-2
4 Tony Suarez Rummel  
5 Danny Butler (5) Fontainebleau 11-5
6 Caleb Foster St. Amant  

130 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Mitch Trahan (1) Comeaux 10-7
2 Michael Fresina (2) Catholic  
3 Spencer Dussouy (3) Rummel 11-2
4 David Butler (5) Fontainebleau  
5 Rodney Bradley (8) John Ehret 12-3
6 Aaron Phillips Lafayette  

135 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Brad Gruezke (1) Jesuit 3:50
2 Danny Tigert (3) St. Paul  
3 Kyle Kleinpeter (4) Catholic 8-2
4 Dustin Ponthieux (5) Comeaux  
5 Dustin Lail (6) Lafayette 12-5
6 Kris Kennedy (7) John Ehret  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

140 Pounds

Place Wrestler School Score
1 James Casadaban (1) Brother Martin 2-1 TB
2 Pat Breaud (2) Jesuit  
3 Jonathan Mallery (3) John Ehret 13-1
4 David Vidrine (5) St. Amant  
5 Ricky Credo (4) Catholic 12-8
6 Mac Farrell (7) Hahnville  

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Brian Parenton (1) Catholic 10-8
2 Justin Goodwin (2) Comeaux  
3 Cody Leger (4) Acadiana 7-2
4 Ben Dussouy (6) Brother Martin  
5 J. P. Richard (3) Jesuit 6-2
6 Scott Hebert (5) St. Paul  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Matt Cotaya (1) Brother Martin 12-0
2 Derrick Burbank (3) Acadiana  
3 Christian Rabito (2) Jesuit 12-10 SV
4 Daniel LeBlanc (4) St. Paul  
5 Seth Daudey (6) Comeaux 10-6
6 Chris Acosta Fontainebleau  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 David Bonin (1) Comeaux 8-2
2 Jonathan Lambert (3) Catholic  
3 Chris Moulder (2) Mandeville 5-4
4 Sean Keough (4) Rummel  
5 Will Stall (5) Brother Martin 2-1
6 Michael Matthews Jesuit  

171 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Levi Gruwell (3) Hahnville 17-11
2 Justin Wagner (5) Brother Martin  
3 Travis Lacour (1) St. Paul 4-2
4 Sean Regan Jesuit  
5 Matt McGrath (2) Rummel 5-3
6 Silvino Gomez (4) Comeaux  

189 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Johnny Palmer (5) Jesuit 2-1 TB
2 Brice Jacobs (3) Hahnville  
3 Michael Middlebrooks (1) Airline 3:33
4 Wesley Gonzales (4) St. Amant  
5 Evan Laiche (6) Brother Martin 5-4
6 Logan Church (7) Fontainebleau  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

215 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Michael Bossetta (1) Jesuit 5-4
2 Greg Kempton (3) Rummel  
3 James Aitkin (2) Brother Martin 13-5
4 Evan Bartholomew (4) St. Paul  
5 Tyler Wiggens (6) Carencro 4:28
6 Lyle Miller Airline  

275 Pounds

Place Wrestler School Score
1 David Boyce (1) St. Paul Led 5-3 prior to DQ (13 secs. left)
2 Ivan Muller (2) Rummel  
3 Jarrell Moss (3) Acadiana 4:55
4 Ross Graham (7) Grace King  
5 Justin Breaux (8) Sulphur 4:59
6 Devin Thomas (4) Lafayette  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes


DIVISION II

Champions and Runners-Up

Division II Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points
1 Parkway - Brian Hollingsworth 294
2 Northside 236.5
3 Shaw 221.5
4 St. Thomas More 90
5 Tara 82
6 East Ascension 79
7 Zachary 73
8 Belle Chasse 64.5
9 Riverdale 64
Place School Points
10 Bossier 60
11 Northwood 51
12 McKinley 45
13 Haughton 41
14 East Jefferson 32
15 Istrouma 25
T-16 Broadmoor 16
T-16 Lee 16
18 St. Michael's 3

Division II Champions & Runners-Up

Division II Weight Classes

103 112 119 125 130 135 140 145 152 160 171 189 215 275
 

103 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Mark Flentge (1) Parkway 3:56
2 Ryan Carrier (2) Northside  
3 Josh Flick Belle Chasse T: 15-0 @ 4:23
4 Brandon Surrency Shaw  
5 Rom Naik Bossier 2:23
6 Brandon Venable Northwood  

112 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Jesse Graves (1) Zachary 19-11
2 Nathan Johnson (2) Parkway  
3 Anthony Smith (4) East Ascension 9-7
4 Randon Dufrene (5) Shaw  
5 Noah Brower (7) St. Thomas More 14-8
6 Adderly Glass (6) Northside  

119 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Cade Felps (1) Zachary 3:15
2 Landon Robin (2) Parkway  
3 John Dantagnan (3) Shaw 6-0
4 Cameron Heil Teurlings  
5 Caleb Brower (4) St. Thomas More 1:52
6 Josh Auld (6) Northside  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

125 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Blake Dowden (1) Tara 3-0
2 Blake Ruiz (2) East Ascension  
3 Michael Oakley (3) Broadmoor 13-6
4 Alan Seaton (4) Shaw  
5 Daniel Hanks (5) Northside 0:41
6 Evan Hoek (6) Parkway  

130 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Joey Dillon (1) Parkway 1:44
2 Grant Ortego (3) Belle Chasse  
3 Ben Collins (2) Shaw 5-3
4 Anthony Morales (5) East Jefferson  
5 Sydney Pierre (6) Northside Forfeit
6 Cardarius Toussaint (4) Lee  

135 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Trey Johnson (1) Parkway 18-6
2 Rene Ybarra (2) Tara  
3 Dustin Newberry (3) Shaw 3:28
4 Ryan Davis Northwood  
5 Kevin Senegal (4) Northside 4:43
6 Jesse Meade East Jefferson  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

140 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Joshua Alfred (2) Northside 3:37
2 B.J. Berry (4) Haughton  
3 Josh Wolverton (1) Parkway 4:04
4 Daniel Washington Tara  
5 Vincent Bergeron (3) Shaw 3:28
6 Norman Young Bossier  

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Kamron Johnston (1) Parkway 14-9
2 Phillip Robichaux (2) Shaw  
3 Mike Savage (3) Riverdale 10-3
4 Jean-Paul Vincent St. Thomas More  
5 Jamol Wheatley Northside Forfeit
6 Shedrick Lebrano Istrouma  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Jamel Wheatley (2) Northside T: 15-0 @ 4:35
2 Michael Wascomb (1) East Ascension  
3 Logan Johnson (3) Parkway Forfeit - DQ
4 Matt McCarroll (4) Belle Chasse  
5 David Deville (5) McKinley 3:55
6 Ben Al-Assaf Riverdale  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Mike Newberg (1) (OW) Parkway 1:23
2 Marcus Espirit (2) Northside  
3 Carson Kolbenschlag Bossier 1:31
4 Kurt Theriot Shaw  
5 Travis Meinhart Belle Chasse Forfeit
6 Quincey Williams Istrouma  

171 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Zachary Schaubhut (2) Shaw 5:05
2 Ross Gary (5) St. Thomas More  
3 Russell Leuschner McKinley 2:24
4 Joseph Levy (6) Northside  
5 Jordan Gallet (1) Belle Chasse 2:02
6 Jose Johnson Northwood  

189 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Brandon Bond (2) Riverdale 4:53
2 Brittian Emmels (1) Parkway  
3 Kalen Louviere (5) Northside 1:14
4 Andrew Criddle (4) Bossier  
5 Brandon Hill (3) Haughton 1:13
6 Stephen Dodson Zachary  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

215 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Paul Hatty (1) Shaw 3:22
2 John Thomas (2) Parkway  
3 Jean-Paul Ducrest (3) St. Thomas More 1:24
4 Raymond Stewart (4) Northside  
5 Steven Sandrock Riverdale 1:44
6 Nicholas Hayes Northwood  

275 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Joe Breaux (1) Parkway 7-1
2 Justin McGehee (2) East Ascension  
3 Steven Blair Shaw 2-1
4 Denario Livas (3) Northside  
5 Corwin Barnes (4) McKinley 3:50
6 Eric Pease (5) Haughton  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes


DIVISION III

Champions and Runners-Up

Division III Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points
1 Brusly - Jimmy Bible 275.5
2 Teurlings Catholic 172.5
3 Rayne 155
4 Parkview Baptist 149
5 Redemptorist 122
6 Pearl River 120.5
7 Basile 103.5
Place School Points
8 South Cameron 71
9 Fisher 67.5
10 Benton 67
11 North Vermillion 52.5
12 Northlake Christian 30
13 De La Salle 24.5
14 Evangel 14

Division III Champions & Runners-Up

Division III Weight Classes

103 112 119 125 130 135 140 145 152 160 171 189 215 275
 

103 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Blake Panepinto (1) Brusly 1:52
2 Brett Richard (3) South Cameron  
3 Tanner Ducote (2) Parkview Baptist 8-5
4 Gavin Fontenot (4) Basile  
5 Taylor Price North Vermillion 3:33
6 Eric Crowe (5) Pearl River  

112 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Elijah Levee (1) Northlake Christian Academy 2:40
2 Preston Bradford (2) Parkview Baptist  
3 Marc Myers (4) Brusly 2:45
4 Matthew Deshotel North Vermillion  
5 Hunter Canik (3) South Cameron 2:53
6 Nicholas Pence (7) De la Salle  

119 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Thomas Ventress (2) Redemptorist 8-3
2 Chris Nowosiwsky (1) Parkview Baptist  
3 Casey Trahan (3) Teurlings 2:24
4 Ricky Judice (4) Rayne  
5 Ethan Wunstell Brusly 1:28
6 Patrick Higgins Fisher  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

125 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Cody Arabie (1) Rayne 4:51
2 Dex Murphy (2) South Cameron  
3 Nash Barecca (4) Teurlings 1:44
4 Ty Welch (5) Brusly  
5 Ricky Bordelon (3) Redemptorist 13-9
6 George Wilkerson Pearl River  

130 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Paul Wright (1) Pearl River 17-15
2 Aaron Lapoint (2) Basile  
3 Ben Romero (3) Teurlings 0:29
4 Cory Arabie (4) Rayne  
5 Spencer Gauthreaux (7) Brusly 12-5
6 Bryant Adams (5) Fisher  

135 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Greg Vizina (3) Teurlings 8-6
2 Eric Stocking (4) Brusly  
3 Ian Ballantyne (1) Pearl River 14-10
4 Jordan Mire (2) Rayne  
5 Blake Fourroux (5) Redemptorist Forfeit
6 Trey Ortego (7) Basile  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

140 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Nick Hebert (1) Brusly 3:02
2 Phillip Govan (2) Parkview Baptist  
3 Lance West (3) Basile 2:49
4 Brian Dean (7) Benton  
5 Logan Hoover (7) Evangel 4-3
6 Daniel Reynolds (5) Rayne  

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Casey Landry (2) Brusly 3:47
2 Jimmy Ballantyne (1) Pearl River  
3 Aaron Arceneaux (3) Rayne 13-4
4 Brent Bourgeois (4) Fisher  
5 Bobby Gragston (7) Benton 14-4
6 Garrett Ezell Parkview Baptist  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 David Roper (1) Parkview Baptist 4:52
2 Jordan Koenig (2) Fisher  
3 Jesse Miller (4) Basile 2:26
4 Ryan McMillan (3) Benton  
5 Dustin Lafleur (5) Teurlings 3:41
6 Cory Coxe Redemptorist  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Thomas Cebellero (2) Brusly 6-5
2 Matt Cannon (1) Pearl River  
3 Jacob Olivier (4) Teurlings 16-4
4 Jordan Merceron (7) Redemptorist  
5 Nicholas Courville (5) Basile 5-2
6 Jake Keller (3) Parkview Baptist  

171 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Jake Leveron (1) Brusly 9-2
2 Bart Vidrine (2) South Cameron  
3 Ian Guedry (3) Redemptorist 10-0
4 Tim Becnel Parkview Baptist  
5 Jeff LeBlanc Teurlings 4:36
6 Devan Brunell (4) De la Salle  

189 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Britton Purvis (2) Redemptorist 10-3
2 Myron Harris (1) Brusly  
3 Klayton Valega (3) Rayne 14-8
4 Alex Bourque (5) North Vermillion  
5 Tyler Anderson (4) Teurlings Forfeit
6 Brad Watson (6) Benton  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

215 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Andrew Baldwin (1) Brusly 7-4
2 Sam Albarado (3) Teurlings  
3 Damian Wills (2) Rayne 12-11
4 Casey Henderson (4) Benton  
5 Spencer Douget (5) Basile 9-0
6 Joel Thornton Parkview Baptist  

275 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Alex Schofield (2) Brusly 5-4
2 Benji Hebert (1) Teurlings  
3 Stefan Bergeron (5) Rayne 0:43
4 Josh Evans (3) Pearl River  
5 Robert Womack (6) Redemptorist 6-3
6 Trey Olano (4) Fisher  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes