1992 Louisiana High School Athletic Association State Wrestling Tournament

Jesuit High School, New Orleans, Louisiana

February 14-15, 1992

DIVISION I        DIVISION II


DIVISION I

Champions and Runners-Up

Division I Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points Place School Points Place School Points Place School Points
1 Jesuit - Sam Harnsongkram 250 11 Grace King 52.5 21 Baton Rouge 18 T-30 Higgins 3
2 Catholic 268 12 Baker 52 22 Haughton 17 32 Bossier 1
3 Sulphur 81.5 13 Holy Cross 50 T-23 West Jefferson 16 T-33 Capitol 0
4 Northside 78 14 Istrouma 34 T-23 Carencro 16 T-33  Captain Shreve 0
5 Lafayette 76.5 15 Airline 28.5 25 St. Martinville 15 T-33 Lee 0
5 Belaire 76.5 T-16 Brother Martin 22 25 Parkway 15 T-33 Morgan City 0
7 Comeaux 76 T-16 East St. John 22 25 McKinley 15 T-33 Northshore 0
8 Acadiana 73.5 18 De La Salle 21 28 Franklin 9 T-33 Northwood 0
T-9 St. Paul 64.5 19 John Ehret 20.5 29 Andrew Jackson 4 T-33 Riverdale 0
T-9 Tara 64.5 20 Rummel 18 T-30 John Curtis 3 T-33 Zachary 0

Division I Champions & Runners-Up

(Outstanding Wrestler in Bold)

Division I Weight Classes

103 112 119 125 130 135 140 145 152 160 171 189 275
 

103 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Ben Kritsonis Tara 6-4 OT
2 Rene Baumer Jesuit  
3 Seamus Dore' Catholic  
4 Chance Deranger Northside  
5 Joe Atol Baker  
6 Ryan DeBoisBlanc Carencro  

112 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Paige Russell Belaire 3-1
2 Peter Ford East St. John  
3 Rocky Cunningham Sulphur  
4 Michael White Northside  
5 Ted Bob McKinley  
6 Jason Defrechou Jesuit  

119 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Chris Klein Jesuit 2-1
2 Greg Punch Baton Rouge  
3 Kevin Riche Catholic  
4 Phil Coker Acadiana  
5 Tung Nguyen Airline  
6 Gary Richardson Sulphur  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

125 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Brad Goudeau Tara 9-5
2 Cameron Henry Jesuit  
3 Barry LeJeune Lafayette  
4 Shane Strahan Belaire  
5 Judd Suarez Sulphur  
6 Ryan Hess Holy Cross  

130 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Michael Weber Catholic 8-6
2 Clint Rivet Jesuit  
3 Keith Fabre Rummel  
4 Troy Bonvillain Comeaux  
5 Cory Sonnier Northside  
6 Randy Hess Brother Martin  

135 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Dan Zvonek Catholic 6-2
2 John Fletcher Acadiana  
3 Murat Akdamar Jesuit  
4 Brad Myers Sulphur  
5 Brent Gauthreaux West Jefferson  
6 Raymond Bruno Northside  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

140 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Shawn Konrad Jesuit 3-2
2 Jonathan Schudmak Grace King  
3 Joey Trahan Comeaux  
4 Scott Smith Parkway  
5 Bernie Watson Lafayette  
6 Chad Easley Baker  

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Josh Palmintier Catholic 2-1
2 Shane Colomb Lafayette  
3 Leroy Sam Northside  
4 Brett Falterman Jesuit  
5 Blaine Vallot Comeaux  
6 Ben Charles Ehret  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Mike Hanemann Jesuit 2:38
2 Tommy Prochaska Catholic  
3 Jake Culp Sulphur  
4 Chris Montalbano Grace King  
5 Alvin Roane Istrouma  
6 Chad Vallot Comeaux  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Mark Schroeder St. Paul 6-5
2 Maisha Webb Belaire  
3 Jamie Abshire Comeaux  
4 John Edmunds Jesuit  
5 Chad Phillips Franklin  
6 Jean-Paul Lagarde De La Salle  

171 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Coleman Ruiz Holy Cross 5-2
2 Sean Grilletta Jesuit  
3 Nash Simms Acadiana  
4 Hugh Derks St. Paul  
5 Anthony Ledet Tara  
6 Shane Chenevert Belaire  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

189 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Jason Pelloat St. Paul 4-2 OT
2 Robert Coles Lafayette  
3 Daryl Jackson Baker  
4 Troy Jones Istrouma  
5 Timmy Begnaud Comeaux  
6 Joe Guidry Belaire  

275 Pounds

Place Wrestler School Score
1 David Brewerton Catholic 9-6
2 John Charles Acadiana  
3 Herbert Guillory St. Martinville  
4 Nick Hardin Jesuit  
5 Chris McDaniel Haughton  
6 Dwayne Walker Northside  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes


DIVISION II

Champions and Runners-Up

Division II Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points
1 South Cameron - Tim McCall 206.5
2 Redemptorist 162.5
3 Belle Chase 156
4 Buras 155
5 Brusly 152
6 Basile 93
7 Bishop Sullivan 86
8 Port Sulphur 66.5
9 Louisiana School for the Deaf 64.5
10 St. Martin's 54
11 St. Thomas More 28

Division II Champions & Runners-Up

(Outstanding Wrestler in Bold)

Division II Weight Classes

103 112 119 125 130 135 140 145 152 160 171 189 275
 

103 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Brad Macha Redemptorist 15-5
2 Tuan Nguyen Buras  
3 Allen Thibodeaux South Cameron  
4 Jeremiah Pastor St. Thomas More  
5 Trent Stein Brusly  
6 None Awarded N/A  

112 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Sean Grace St. Martin's 12-5
2 Ryan Hix Brusly  
3 Steven Thomas Bishop Sullivan  
4 Brian Hardie South Cameron  
5 Ben Hebert Redemptorist  
6 Benjamin Johnson Belle Chase  

119 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Chris Briscoe Basile 14-6
2 Steve Barbin LA School for the Deaf  
3 Randy Ancar Port Sulphur  
4 Stiles Anderson St. Martin's  
5 Marcus Theriot South Cameron  
6 Chad Thibodeaux Bishop Sullivan  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

125 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Jacob Donnellan Redemptorist 9-0
2 Byron Guidry Belle Chase  
3 Russell Battios Buras  
4 Brady Dugan St. Martin's  
5 Brad Johnson Bishop Sullivan  
6 Baron Guidry South Cameron  

130 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Bobby Bondi Buras 11-5
2 Ryan Pearce Redemptorist  
3 Jason Avants Brusly  
4 Herb Juneau Belle Chase  
5 Jason Sonnier Basile  
6 Kevin Garon Bishop Sullivan  

135 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Floyd Jones Buras 5-2
2 Del Godso Redemptorist  
3 Peyton Schouest Brusly  
4 Jason LaBove South Cameron  
5 Lawrence Coleman LA School for the Deaf  
6 Chris Stifflemire Belle Chase  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

140 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Jobe Johnson South Cameron 13-6
2 Jonathan LeJeune LA School for the Deaf  
3 Brandtly McClendon Belle Chase  
4 Relief Jones Buras  
5 Brett Hebert Brusly  
6 Brent Bordolon St. Martin's  

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Tim Couvillion Belle Chase 7-4
2 Tim Bourque Port Sulphur  
3 Charlie Burt Buras  
4 Jonathan Marceaux South Cameron  
5 Troy Miller Basile  
6 Jody Caillouet Redemptorist  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Chris McCall South Cameron 15-11
2 Chris Haynes Brusly  
3 Darren Drago Redemptorist  
4 Trey Duplechin Basile  
5 Robert Skinner Port Sulphur  
6 Wesley Marchal St. Martin's  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Joey Cortez Basile 1:27
2 Buck Roberts Belle Chase  
3 Tito Rosario Redemptorist  
4 Patrick Hebert South Cameron  
5 Garrod Thomas Brusly  
6 Kenneth Aulds LA School for the Deaf  

171 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Jody Lavergne South Cameron 4-2
2 Steve Smith Brusly  
3 Braxton Moody St. Thomas More  
4 Joseph Campbell Belle Chase  
5 Garrett Prejean Bishop Sullivan  
6 Chad Ragas Buras  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

189 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Adam Johnson Brusly 6-4
2 Rusty Welch South Cameron  
3 David Gillard Belle Chase  
4 Rene Ragas Buras  
5 Shane Gilbeau Redemptorist  
6 Jarrod McRight Bishop Sullivan  

275 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Robbie Peshoff South Cameron 6-1
2 Turk Olsen Bishop Sullivan  
3 Andre Winters Buras  
4 Perte Alexis Port Sulphur  
5 Raharold Lawson Redemptorist  
6 Don Rogers Belle Chase  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes