1997 Louisiana High School Athletic Association State Wrestling Tournament

The Pontchartrain Center, Kenner, Louisiana

February 14-15, 1997

DIVISION I        DIVISION II


DIVISION I

Champions and Runners-Up

Division I Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points Place School Points Place School Points Place School Points
1 Jesuit - Sam Harnsongkram 251.5 10 Sulphur 51 T-18 Istrouma 30 28 Haughton 9
2 Brother Martin 212 11 Airline 44 20 Fontainebleau 29 29 Carencro 8
3 Rummel 159 12 Lee 43.5 21 Belaire 25 30 Central 7
4 Grace King 105 13 Northshore 40 22 Andrew Jackson 24.5 31 East St. John 6
5 Catholic 104 14 John Ehret 39 23 Capitol 21 32 Zachary 3
6 St. Paul 75 15 Lafayette 37.5 24 Higgins 20 T-33 Baker 0
7 Northside 74 16 Holy Cross 37 25 Baton Rouge 18.5 T-33 Byrd 0
8 McKinley 73.5 17 De La Salle 33 26 Parkway 17 T-33 Mandeville 0
9 Comeaux 68.5 T-18 Franklin 30 27 Acadiana 14 33 Northwood 0

Division I Champions & Runners-Up

(Outstanding Wrestler in Bold)

Division I Weight Classes

103 112 119 125 130 135 140 145 152 160 171 189 215 275

103 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Leon Ngchee Grace King 7-5
2 Brian Menendez St. Paul  
3 Matt Lambert Brother Martin  
4 Harold Cage Capitol  
5 Garrett Gremillion Jesuit  
6 David Wagner McKinley  

112 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Creighton Mullins Jesuit 11-2
2 Todd McConnel Rummel  
3 Neal Harrison St. Paul  
4 Jonathan Melancon Comeaux  
5 Micah Kiletico Ehret  
6 Eric Menendez Brother Martin  

119 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Patrick Richie Rummel 11-7
2 Tony Lama Brother Martin  
3 Taylor Sanders Catholic  
4 Travis Guilbault Jesuit  
5 Matt Barnes St. Paul  
6 Marc Peltier Andrew Jackson  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

125 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Nick Hanson Jesuit 7-5
2 Logan Dore' Catholic  
3 Ben Leonards Comeaux  
4 Damien Haynes De La Salle  
5 George Pirovolos Grace King  
6 Scott Welty Rummel  

130 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Roderick Ratcliff McKinley 17-10
2 David Pearson Brother Martin  
3 Ben White Comeaux  
4 Mike Petikas Holy Cross  
5 Gavin Gillen Jesuit  
6 Nick Picou Catholic  

135 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Chad Boudreaux Rummel 17-11
2 Justin Meunier Jesuit  
3 Brian McKinley Northshore  
4 Brock Reaux Comeaux  
5 David Ferris McKinley  
6 Eddie Webb Lafayette  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

140 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Jacob Gruwell Brother Martin 6-4
2 Mark Delesdernier Jesuit  
3 Casey Talamo Northshore  
4 Zack Bergeron Ehret  
5 Robert Fitzpatrick Rummel  
6 Steve Matthews Parkway  

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Jason Leckert Jesuit 3:44
2 Jake Ortego Catholic  
3 Todd Gilreath Rummel  
4 Brodie Richard Northshore  
5 Matt Rhoads Brother Martin  
6 Travis True Sulphur  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Brett Dalssandro Brother Martin 3:27
2 Trey Landry Jesuit  
3 Corey Leboeuf Sulphur  
4 Scott Pine Airline  
5 Troy Majoue Ehret  
6 Brandon Scott Belaire  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Dennis Parker Catholic 11-9
2 Matt Orillion Jesuit  
3 Vontilla Steven Northside  
4 Jim Amato Holy Cross  
5 Mike Gulotta Brother Martin  
6 Josh Galland Acadiana  

171 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Patrick Nobel Jesuit 5-4
2 Ian Honore McKinley  
3 Mike Powers Airline  
4 Kevin Kern Brother Martin  
5 Jeff Vernetti Lafayette  
6 Eric Thompson Istrouma  

189 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Daniel Cormier Northside 3:23
2 Nick Bellini St. Paul  
3 Ken Kiefer Brother Martin  
4 Raphael Ruiz Grace King  
5 Warren Roberts Baton Rouge  
6 Jeff Green Jesuit  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

215 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Roxie Shelvin Franklin 5:20
2 Julius Bessix Catholic  
3 Fred Patterson Grace King  
4 John Bumgarden Higgins  
5 Keith Ross Belaire  
6 Chris Comeaux Andrew Jackson  

275 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Trey Culotta Brother Martin 7:45 OT
2 Keith Tomlinson Rummel  
3 Darius Holliday Istrouma  
4 Joshua Schneider Fontainebleau  
5 Charles Morris Sulphur  
6 Seth Overall Lee  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes


DIVISION II

Champions and Runners-Up

Division II Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points Place School Points
1 Redemptorist - Guy Mistretta 238 9 Hanson Memorial 71
2 Buras 197.5 10 Fisher 61
3 Brusly 178 11 Belle Chase 32.5
4 Basile 161.5 12 Bossier 16
5 St. Martin's 152 13 Pearl River 9
6 Rayne 151.5 T-14 Grand Lake 3
7 Bishop Sullivan 134 T-14 DeQuincy 3
8 South Cameron 86.5 16 Port Sulphur 0

Division II Champions & Runners-Up

(Outstanding Wrestler in Bold)

Division II Weight Classes

103 112 119 125 130 135 140 145 152 160 171 189 215 275

103 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Rick Choppin Redemptorist 5-1
2 Brian Moody Rayne  
3 Stephen Repp Brusly  
4 Thung Nguyen Buras  
5 Jed Savoie South Cameron  
6 Jonathan Coleman St. Martin's  

112 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Wyman Alligood Buras 2:20
2 Peyton Cavarac St. Martin's  
3 Brian Little South Cameron  
4 Nick Accardo Hanson Memorial  
5 Neil Simon Rayne  
6 J.C. Safford Brusly  

119 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Patrick Luke Hanson Memorial 3:39
2 Mario Wootan Buras  
3 Chad Pulliam Redemptorist  
4 Louis Parrai Fisher  
5 Dustin Pelloquin Basile  
6 Blaine Duhe Bishop Sullivan  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

125 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Danny Navar St. Martin's 1:02
2 Jacque Ballay Buras  
3 Jeff Louvierre Redemptorist  
4 Mike Stelly Rayne  
5 Justin Carter Belle Chase  
6 Nick Renaudo Bishop Sullivan  

130 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Micah Levigne Redemptorist 12-4
2 Andy Chrestman St. Martin's  
3 Neil Gray Rayne  
4 Paul Tran Buras  
5 Shane LeBlue Basile  
6 Ryan Peltier Brusly  

135 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Josh Goodson Bishop Sullivan 13-3
2 Marty Black St. Martin's  
3 Richard Schlernt Brusly  
4 Chris Comeaux Basile  
5 Brandon Sanchez Redemptorist  
6 Greg Lormand Rayne  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

140 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Seth Munseterman Buras 3:20
2 John Carter South Cameron  
3 Seth Daniels Brusly  
4 T.J. Davis Redemptorist  
5 Scott Lormond Rayne  
6 Kory Lemoine Belle Chase  

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Josh Friedman Buras 9-8
2 Willard Pruitt South Cameron  
3 Barry Sanchez Brusly  
4 Glenn Crochet Redemptorist  
5 Dean Smith St. Martin's  
6 Mike Serrate Bishop Sullivan  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Josh Fontenot Bishop Sullivan 6-4
2 Ricky Saucier Brusly  
3 Todd Landry Redemptorist  
4 Dennis Stewart St. Martin's  
5 Jacque Miller Basile  
6 Kasey Youens Rayne  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Steven Fontenot Basile 4:39
2 Nick Callouet Redemptorist  
3 Andrew Gooch St. Martin's  
4 David Jennings Rayne  
5 Kevin Riche' Brusly  
6 Ash Khaled Pearl River  

171 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Bryan Seymour Brusly 2:32
2 Patrick Fontenot Basile  
3 Robert DiBartolo Buras  
4 Mike Tramonte Bishop Sullivan  
5 Matt Wolfe Redemptorist  
6 James Walker South Cameron  

189 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Shaun Fontenot Basile 9-2
2 Jake Thibodeaux Rayne  
3 Chris Montagnino Redemptorist
4 Rex McMullan Bishop Sullivan  
5 Kenneth Plake Buras  
6 Jacob Coots Brusly  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

215 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Carmen Cortez Basile 2:20
2 Trebor Victorian Fisher  
3 Scott Naquin Hanson Memorial  
4 Toby Richard Rayne  
5 Derrick Williams Brusly  
6 Lance McReynolds Belle Chase  

275 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Wilfred Honore Redemptorist  
2 Matt Bourque Bishop Sullivan  
3 Don Abadie Fisher  
4 Justin Trumps Rayne  
5 Josh Williams Bossier  
6 Rusty Lege Buras  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes