2011 Louisiana High School Athletic Association State Wrestling Tournament

CenturyTel Center, Bossier City Louisiana

February 19-20, 2011

For complete brackets in a PDF file, CLICK HERE

DIVISION I        DIVISION II        DIVISION III

(Seeding in Parentheses - Click on Weight Classes for Brackets - Outstanding Wrestler in Bold)


DIVISION I

Champions and Runners-Up

Division I Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points
1 Rummel - Rod Cusachs 286
2 Jesuit 262.5
3 Catholic 214.5
4 St. Paul 198
5 Brother Martin 166.5
6 Comeaux 134.5
7 Mandeville 114
T-8 Dutchtown 98.5
T-8 Live Oak 98.5
10 Airline 91
11 East Ascension 76.5
Place School Points
12 Sulphur 74.5
13 Hahnville 70
14 Ehret 67
T-15 Shaw 65
T-15 Fontainebleau 65
17 Northshore 61.5
18 Zachary 61
19 St. Thomas More 60
20 C.E. Byrd 51
21 St. Amant 42.5
22 Acadiana 41
Place School Points
23 Carencro 32
24 Chalmette 29
25 Lafayette 28
T-26 Covington 22
T-26 Grace King 22
28 Destrehan 21.5
29 Bonnabel 11
30 Higgins 9
31 Central 6
32 Denham Springs 0
   

Division I Champions & Runners-Up

Division I Weight Classes

103 112 119 125 130 135 140 145 152 160 171 189 215 285
 

103 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Matt Calcote Rummel 4:51
2 (2) Robbie Miller Jesuit  
3 (4) Sidney Rodriguez Catholic 6-3
4 (5) Tristan Rupert Live Oak  
5 (3) Tyler Robinson Brother Martin 0:32
6 (8) Hunter Taylor Lafayette  

112 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Jay Ferro Jesuit 7-1
2 (2) Dakota Boesch Rummel  
3 (3) Austin Becnel Catholic M: 10-2
4 (5) Dominic Casadaban Brother Martin  
5 (9) Noah Landry Mandeville 7-5
6 (6) Jordan Peterson St. Paul  

119 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (4) Ryan Seals St. Paul 10-4
2 (6) Tyler Frame Rummel  
3 (2) Joey Merino Sulphur 4-2
4 (1) Blake Ashford Catholic  
5 (8) Blake Schmitt Brother Martin 11-4
6 Ira Curtis Dutchtown  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

125 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (4) Hank Boudreaux St. Thomas More 4-3
2 (3) Brett Lacour Jesuit  
3 (1) Richard Stewart St. Paul 8-1
4 (2) Austin Landry Rummel  
5 (5) Landon Becnel Catholic 7-1
6 (6) Logan Labry Brother Martin  

130 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) David Mahoney Jesuit 5-0
2 (2) Phillip Romig Rummel  
3 (4) Brandon Luckett Catholic 7-4
4 (5) Garrett Minard Live Oak  
5 (3) Connor Campo St. Paul 6-4
6 (6) Devin LeBlanc Brother Martin  

135 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Tyrek Malveaux Comeaux 10-7
2 (1) Chris Johnson Jesuit  
3 (5) Jeffery Rush Mandeville 1-0
4 (3) Michael Bourgoyne Catholic  
5 (7) Edwin Yeager Rummel 7-5
6 (4) Austin Gravelle Dutchtown  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

140 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Mark Pinero Rummel M: 12-4
2 (3) Ryan Toups Catholic  
3 (2) Kyle Verret Comeaux 9-4
4 (6) Kyle Delaune Brother Martin  
5 (5) Mitchell Petraitis Fontainebleau 8-2
6 (9) Jesus Perez Chalmette  

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Rhett Ernst Rummel 3:09
2 (7) Ronnie Hoefield Jesuit  
3 (3) James Cavaliere St. Paul 4-3
4 (4) Thomas Turner East Ascension  
5 (2) Adeolu Ogunniyi Fontainebleau 7-4
6 (8) Zach Charlton Northshore  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Korey Miller St. Paul 9-2
2 (2) Joshua Redmond Jesuit  
3 (4) Jacob Glazner Fontainebleau 0:54
4 (3) Trevor Limmer Zachary  
5 (6) Joshua Schilling Rummel 9-6
6 (5) Ryan Redfearn Jesuit  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Elijah Levee Mandeville 8-2
2 (2) Zachary Carmello Jesuit  
3 (4) Vincent Luka Covington 2:54
4 (3) Chris Arms St. Paul  
5 (7) Ian Welsh Lafayette 8-5
6 (5) John Heintz Rummel  

171 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Scott Gibbons Rummel 3:29
2 (2) Reagan Reed St. Paul  
3 (4) Alex Burch Jesuit 7-5
4 (9) Dominic Harris Airline  
5 (7) Brett Sturm Comeaux Forfeit
6 (3) Roy Fontenelle Catholic  

189 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Gerard Roman Brother Martin 10-3
2 (2) Andrew Stahel Jesuit  
3 (5) Jim LeBlanc Sulphur 12-6
4 (4) Joey Fontenot Catholic  
5 (3) Austin Rouyea Live Oak M: 12-1
6 Lucilius Henderson C. E. Byrd  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

215 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Dalton Elliott 3:57 Airline
2 (3) Branagh Cohen Rummel  
3 (5) Joshua Zamjahn Mandeville M: 13-4
4 (9) Garrett Dawson Brother Martin  
5 (7) Dortanyia McIntyre Ehret 8-7
6 (6) Clint Crowson Live Oak  

285 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Zach Hill Dutchtown 5-2
2 (6) Christian Brower Comeaux  
3 (7) Cameron Falcon Shaw 6-4
4 (2) Kyle Hidalgo Catholic  
5 (5) Graham Karwath East Ascension 3:43
6 (8) Cal Creel Jesuit 3

Back to Top        Back to Division I Weight Classes


DIVISION II

Champions and Runners-Up

Division II Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points
1 Teurlings Catholic 313.5
2 St. Michael 269.5
3 Bossier 173
4 Benton 165.5
5 Parkway 140
6 Huntington 119.5
7 Northside 86
8 Belle Chasse 84.5
9 St. Louis 60
10 Riverdale 57.5
Place School Points
11 Haughton 43
12 Pearl River 42
13 Lakeshore 39
14 Woodlawn 34
15 Northwood 28.5
16 McKinley 26
17 Helen Cox 19.5
18 Tara 17.5
19 East Jefferson 6
20 Istrouma 4

Division II Champions & Runners-Up

Division II Weight Classes

103 112 119 125 130 135 140 145 152 160 171 189 215 285
 

103 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Trey Bonin Teurlings 2:33
2 (2) Brady Williams Parkway  
3 (4) Jeffrey Lewis Benton 1:39
4 (3) Jonathan Adamski St. Michael  
5 Ja Toris Combs Northwood 0:52
6 Evan Taylor Bossier  

112 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Mark Carrier Teurlings M: 15-5
2 (2) Anthony Stapa Benton  
3 (3) Koree Venous Bossier 2:19
4 Quoc Nguyen Belle Chasse  
5 DeCorevon Howard Huntington 17-10
6 Michael Ensminger St. Michael  

119 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Charlie Morgan St. Michael 1:28
2 (2) Jorge Sanchez Helen Cox  
3 (3) Lexus Morgan Riverdale 2:21
4 (4) Jade Mouton Teurlings  
5 (6) Xavier Wilson Huntington 4:17
6 Colin Maum Tara  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

125 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Trent Hebert Teurlings 1:10
2 (2) Dylan Corsentino St. Michael St. Michael
3 (4) Oscar Telles Bossier 2:18
4 (5) Benny Miller Benton  
5 (3) Cody Thomas Parkway 2:38
6 (6) Cameron Miller Lakeshore  

130 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Tres Gravois St. Michael 3:28
2 (1) Dustin Appelt Belle Chasse  
3 (3) Travon Lemalle Northside 1:24
4 (6) Blake Sanders Parkway  
5 (8) Caleb Billedeaux St. Louis Forfeit (DQ)
6 (7) Xavier Chism Bossier Disqualification

135 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Phillip Miller Teurlings M: 11-1
2 (2) Mack Brown Benton  
3 (4) Evan Lutz Belle Chasse 12-10, SV1
4 (6) Tashad Dixon Northside  
5 (5) Tahann Billingsley Woodlawn 1:47
6 Mitchel Youngblood St. Michael  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

140 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Joseph LeBlanc, III Teurlings 6-5
2 (2) Alex Flores Haughton  
3 (3) Jordan Mastrianni Belle Chasse M: 11-3
4 (6) Michael Ackermann Woodlawn  
5 (5) Evan Cloinger Parkway 1:33
6 Justin Kass Pearl River  

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Brock Portier St. Michael M: Forfeit
2 (2) Drew Courts Teurlings  
3 (4) Trey Huckaby McKinley 1:54
4 (3) Brandon Miller Parkway  
5 D'varciea Small Bossier 0:53
6 Jesse Brown Pearl River  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) William Landry Teurlings M: 14-2
2 (3) Tin Johnson Bossier  
3 (4) Joseph LeBleu Benton 1:50
4 Taylor Morris Lakeshore  
5 (5) Micah Garrett Parkway Forfeit
6 (2) Grant Hollis Tara  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Seth Barker St. Michael 5:27
2 (3) Jean-Luc Guilbeaux Teurlings  
3 (2) Chaz Oubre St. Louis T: 24-6, 4:54
4 (4) Roslin Tapar Bossier  
5 Adriean Griffith Pearl River 3:40
6 Brandon Tolliver Haughton  

171 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Chase Dunlap St. Michael 3:37
2 (3) Deyonta Horton Huntington  
3 (5) Kamar Marshall Bossier 0:45
4 (4) Joseph Bussiere Parkway 0:45
5 (2) Nick Schneider Teurlings 3:30
6 Logan Thompson Belle Chasse  

189 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Jeremiah Thornton Huntington 2:52
2 (2) Zachary Malone Benton  
3 (4) Orlando Calhoun Northside 2:24
4 (5) Diquan Collins Bossier  
5 (3) C.J. Patton St. Michael 4:07
6 Aaron Arton Teurlings  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

215 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Taylor Harrington Teurlings 5:56
2 (3) Blake Bellefontaine St. Michael  
3 (1) Jordyn Glaspie Benton 2:48
4 (2) Ulysee Mouton Northside  
5 (5) Andrez Sloan Huntington 4:46
6 (4) Jeremy Valdez Bossier  

285 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Stephen Scardina St. Michael 6-4
2 (4) Aaron Robinson Bossier  
3 (1) Tanner Crutsinger Benton 0:52
4 (5) Trevor Taylor Riverdale  
5 (3) Kurland Parks Parkway 3:43
6 (6) Reginal Markray Huntington  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes


DIVISION III

Champions and Runners-Up

Division III Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points
1 Holy Cross/Eric Desormeaux 265.5
2 Brusly 254
3 Rayne 146
4 Thomas Jefferson 111.5
5 North Vermillion 109
6 John Curtis 105
7 Evangel 94.5
8 Redemptorist 92
9 Basile 81
10 South Plaquemine 73
11 Calvary 71
Place School Points
12 Northlake Christian 40
13 Fisher 39
14 De la Salle 28
15 Parkview 23
16 Plaquemine 21
17 Doyline 15
18 Loyola College Prep. 13
19 Holy Rosary 12
20 Durham 7
21 Grand Lake 1
22 French Settlement 0

Division III Weight Classes

103 112 119 125 130 135 140 145 152 160 171 189 215 285
 

103 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Alex Nicosia Holy Cross 6-4
2 (1) Todd Tidwell Thomas Jefferson  
3 Brock Serio Brusly 2:13
4 (3) Ben Cavaliere Plaquemine  
5 (5) Raymond Bushnell Basile 11-5
6 Anthony Lentini Rayne  

112 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Trevor Schermer Brusly M: 16-8
2 (3) Kenneth Babin Thomas Jefferson  
3 (4) Casey Spinks Parkview 4-3
4 (2) Benjamin Kirkikis Evangel  
5 (5) Hunter McFerrin Calvary 2:08
6 (6) Devin Pons John Curtis  
Place Wrestler School Score
1 (1) Austin Schermer Brusly T: 17-2, 3:31
2 (3) Jared Smith Northlake Christian  
3 (4) Dexter Bass Holy Cross M: 13-3
4 (5) Daniel Parker South Plaquemines  
5 (6) Luke Brenes Thomas Jefferson 2:00
6 (2) Jake Foster Calvary  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

125 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Ethan Nicosia Holy Cross 6-4, SV1
2 (1) Matt Kimmel Evangel  
3 (3) Kyle Busby Brusly 3-1
4 (5) Alec Phea South Plaquemine  
5 (8) Zach Loupe Northlake Christian 0:24
6 (7) Cody Manuel Rayne  

130 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (4) Roy Mistretta Holy Cross M: 10-2
2 (3) Justin Champagne North Vermillion  
3 (1) Josh Wilcher Calvary 6-3
4 (2) Antonio Rivera Evangel  
5 (5) Jared Barbin South Plaquemine 4:33
6 (7) Ian Navarre Fisher  

135 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Timmy Scanlan Holy Cross M: 19-6
2 (4) Grant Godso Redemptorist  
3 (1) Tyler Rockforte Brusly M: 14-3
4 (3) Travon Smith Evangel  
5 (5) Colin Laird North Vermillion 4-2
6 (6) Trevor Case Thomas Jefferson  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

140 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Garrett Granger North Vermillion 3:13
2 (2) Cody Pilotte Holy Cross  
3 (3) Brent Matherne Thomas Jefferson 9-8
4 (6) Alex Martin De la Salle  
5 Quinton Doss Brusly 4:53
6 (4) Bryan Babineaux Rayne  

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Shelby Thibodeaux Rayne  
2 (2) Tim Baudoin North Vermillion  
3 (4) Frankie Jurisich Holy Cross 5-2
4 (3) Kade Loupe Brusly  
5 (5) Trenton Pelloquin Basile 2:23
6 (6) Ira Jewitt Calvary  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Nick Michael Holy Cross 0:44
2 (2) Brennan Fontainot Rayne  
3 (6) Joseph Miller Brusly 4-3
4 (4) Michael Darwin John Curtis  
5 (3) Austin Davis Thomas Jefferson Forfeit (DQ)
6 (5) Cedron Black South Plaquemines  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Adam Menard Rayne 10-3
2 (2) Hunter Arnett Redemptorist  
3 (4) Blaise Duhe Holy Cross 3-2
4 (3) Logan Romero Brusly  
5 (5) Cullen Frazier John Curtis 6-2
6 (6) Will Rolfe Loyola College Prep.  

171 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Trevor Carriere Rayne M: 11-3
2 (2) Ronald Christen Fisher  
3 (4) Baron Clofer John Curtis 4-3
4 (6) Austin Doyle Holy Cross  
5 (5) Brodie Istre Basile Forfeit
6 (3) Bradley Ashlock Evangel  

189 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Nick Bertrand Basile 5-4
2 (1) Brandon Arnett Riverdale  
3 (5) Keith Broussard South Plaquemine 13-9
4 (3) Billy Marcantel Rayne  
5 (4) Jared Werner Brusly 1:36
6 Ryan Cremaldi De la Salle  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

215 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Stephen Kleamenakis Holy Cross 5-1
2 (2) Dylan Hood Holy Cross  
3 (4) Destin Theus John Curtis 9-5
4 (3) Brennan McKnight Rayne  
5 (8) Jerald Amaya Evangel Forfeit
6 (7) Calvin Moodey Calvary  

285 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Jacob Haydel Brusly 4-3
2 (1) Justin Arnett Redemptorist  
3 (3) Taj Smith Holy Cross 2:46
4 (4) Nicholas Cortez Basile  
5 (6) Dayton Constantin Rayne 4:27
6 (5) Hunter Meaux Fisher  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes