2017 Louisiana High School Athletic Association State Wrestling Tournament

CenturyLink Center, Bossier City, Louisiana

February 10th-11th

For complete brackets in a PDF file, CLICK HERE

DIVISION I        DIVISION II        DIVISION III

(Seeding in Parentheses - Outstanding Wrestler in Bold)


DIVISION I

Champions and Runners-Up

Division I Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points Place School Points Place School Points
1 Holy Cross/Eric Desormeaux 305 11 Hahnville 84 21 Destrehan 40
2 Jesuit 298.5 12 John Ehret 76 22 Covington 38
3 Brother Martin 277 13 Barbe 71.5 23 Dutchtown 36.5
4 St. Paul's 178 14 McKinley 65 24 Baton Rouge 27
5 Airline 172 15 Lafayette 61 25 Bonnabel 23.5
6 St. Amant 161 16 Zachary 53 26 Walker 22
7 Comeaux 159.5 17 Acadiana 52 27 C.E. Byrd 14
8 Catholic 158 18 Fontainebleau 51 28 Higgins 4
9 East Ascension 130.5 19 Chalmette 42      
10 Sulphur 95.5 20 Mandeville 41      

Division I Champions & Runners-Up

(Outstanding Wrestler in Bold)

Division I Weight Classes

106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285

All Division I Brackets in PDF
 

106 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Daniel Varnado - 12 Brother Martin 12-8
2 (3) Caruso Signorelli - 9 Holy Cross  
3 (2) Brandon Stein - 10 St. Paul's 1:49
4 (6) Sam Dreuil - 10 Jesuit  
5 Vincent Bruno - 9 Mandeville 12-6
6 (5) Luke Romano - 10 Catholic  

113 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Daniel Croy - 10 Brother Martin 4:58
2 (2) Jeremiah Johnson - 12 McKinley  
3 (3) Michael Lundin - 10 Holy Cross 9-5 SV
4 (5) Connor Oviedo - 10 St. Paul's  
5 (4) Tyree Morris - 11 St. Amant 12-7
6 (7) Peyton Bass - 10 Airline  

120 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Cole Houser - 11 St. Paul's 6-3
2 (3) Luke Cotton - 11 Brother Martin  
3 (4) Luke Eccles - 10 Jesuit 4:00 via injury
4 (5) Perry Franklin - 12 Catholic  
5 (2) Jacob Spahn - 11 Holy Cross 4-0
6 (6) Tyler Hanson - 12 Comeaux  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

126 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Jared Thieler - 11 St. Paul's 9-3
2 (3) Brier Babin - 12 St. Amant  
3 (2) Lane Boudreaux - 10 Brother Martin 8-5
4 (5) Jordan Giewat - 12 Jesuit  
5 Mason Macaluso - 10 Holy Cross 3-2
6 (4) Thomas Barringer - 11 Airline  

132 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Steven Shields - 12 Brother Martin 5-2
2 (2) Cole Clement - 12 Holy Cross  
3 (6) Jackson DeGruy - 12 Jesuit 6-3
4 (3) Dyllon Bernard - 10 Comeaux  
5 (5) Trent Mahoney - 9 East Ascension Forfeit
6 (4) Cameron Carpenter - 12 Catholic  

138 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Shane Ulfers - 12 St. Paul's 6:00
2 (3) Joshua Bell - 12 John Ehret  
3 (5) Brady Butler - 10 Holy Cross 9-4
4 (7) Lance Blanchard - 12 Catholic  
5 (8) Hadley Trahan - 10 Comeaux 3:27
6 (2) Ben Wisniewski - 12 Brother Martin  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Jake Rando - 12 Holy Cross 1:06
2 (2) Patrick Evans - 10 Brother Martin  
3 (4) Grant Hughes - 11 St. Paul's 3-1
4 (3) Eli Larriviere - 11 Jesuit  
5 (7) Nakie Brown - 11 St. Amant 12-8
6 (5) Marcus Hills - 12 McKinley  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Nathan Koenig - 11 Jesuit 11-7
2 (3) Dustin Doucet - 11 Sulphur  
3 (5) Jeffrey Argrave - 12 Holy Cross 8-2
4 (4) Cameron Hyde - 12 St. Amant  
5 (2) Noah Roux - 11 Brother Martin 4-1
6 Brennan Sturm - 10 Comeaux  

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Christian Walden - 12 Airline 1:04
2 (2) William Rosevally - 12 Jesuit  
3 (4) Hunter Hawkins - 10 St. Amant 4-2 SV
4 (8) Caden Mumme - 10 Holy Cross  
5 (3) Paul Elmer - 11 Brother Martin 7-5
6 (6) Shelby Savoie - 11 Comeaux  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

170 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Joey Foret - 12 Holy Cross 28-13 TF @ 5:32
2 (3) David Fereday - 11 Catholic  
3 (2) Paul Treuting - 11 Jesuit 1:19
4 (7) Bobby Jicks - 11 Barbe  
5 (8) Michael Housey - 11 Mandeville 4:57
6 (4) John Stemke - 10 Brother Martin  

182 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Sage Nugent - 12 St. Amant 8-4
2 (3) Sidney Mitchell - 12 East Ascension  
3 (2) Michael Benton - 12 Holy Cross 8-5
4 (4) Darryl Evans - 11 Airline  
5 (6) Brandon Greer - 12 Jesuit 10-1
6 (8) Jakobe Durant - 12 Destrehan  

195 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Matt Salinas - 11 Airline 5:18
2 (1) Trevon Honor - 12 Hahnville  
3 (5) Thomas Arseneaux - 11 Jesuit 5-3 TB-1
4 (3) Spencer Rayes - 11 Holy Cross  
5 (4) Edmond Belizaire - 12 John Ehret 3-1 SV
6 (6) Gavin Bonilla - 10 McKinley  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

220 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Perry Ganci - 10 Jesuit 2-1
2 (1) Darion Mitchell - 12 Barbe  
3 (3) Mack Brown - 10 Brother Martin 4:23
4 (7) James DeLee - 12 Catholic  
5 (5) Jon Hebert - 12 Comeaux 4:07
6 (4) Andrew Hiatt - 12 Lafayette  

285 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Corey Dublin - 12 Jesuit 1-0
2 (2) Randy Amos - 12 Holy Cross  
3 (4) Shane Vallot - 12 Comeaux 3:35
4 (5) Jordan Campbell East Ascension  
5 (7) Remy Toups - 12 John Ehret 9-5
6 (3) David Hudson - 12 Lafayette  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes


DIVISION II

Champions and Runners-Up

Division II Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points Place School Points Place School Points
1 Teurlings Catholic/Kent Masson & Brad Macha 243.5 10 Grace King 91 19 Bossier 27
2 Rummel 226 11 SHaw 87 T-20 East Jefferson 17
3 Parkway 220.5 12 Sam Houston 80 T-20 Pearl River 17
4 Live Oak 188.5 13 Northside 73 22 Lakeshoe 14.5
5 Belle Chasse 183 14 St. Michael 72.5 23 Huntington 14
6 Rayne 164.5 15 Haughton 71.5 24 Woodlawn 10
7 Carencro 144 16 Benton 64 T-25 Riverdale 4
8 Central 96 17 Northwood 31 T-25 St. Thomas More 4
9 North Desoto 92.5 18 Caddo Magnate 29 27 Broadmoor 0

Division II Champions & Runners-Up

(Outstanding Wrestler in Bold)

All Division II Brackets in PDF

Division II Weight Classes

106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285
 

106 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Austin Gouedy - 12 Central 3:30
2 (1) Chris Montalbano - 10 Rummel  
3 (3) Colten Sonnier - 10 Teurlings Catholic 1:54
4 (4) Clayton Hill - 9 Live Oak  
5 Francisco Castro - 9 Belle Chasse 2:06
6 (7) Roney Golding - 9 East Jefferson  

113 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Cooper Simon - 11 Rayne 1:46
2 (2) Jordan Chenevert - 9 Live Oak  
3 (3) Zachary Harper - 11 Parkway 11-6 SV
4 (4) Lawson Turner - 10 St. Michael  
5 (5) Matthew Carrier - 9 Teurlings Catholic 11-9
6 (6) Isaac Suarez - 10 Rummel  

120 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Blake Mateu - 11 Rummel 6-3
2 (2) Camdyn Ingram - 9 Live Oak  
3 (6) Darryl Nicholas, Jr. - 10 Parkway 0:25
4 (4) Joseph Houston - 10 Teurlings Catholic  
5 (3) Christian Satchell - 10 Sam Houston 1:39
6 (8) Sean Thevenet - 11 Rayne  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

126 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (4) Trey Fontenot - 10 Parkway 12-4
2 (2) Mason Middleton - 12 Live Oak  
3 (1) Morgan Manuel - 10 Rayne 7-5 SV
4 (5) Bryson Falcon - 11 Belle Chasse  
5 (7) Richard Mack, III - 9 North Desoto Forfeit
6 (6) Brett Schneider - 11 Teurlings Catholic  

132 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Trevor Tamburo - 11 Parkway 8-7
2 (2) Tyler Fontenot - 12 Central  
3 (8) Charles Travasos - 9 Teurlings Catholic 5-3 SV
4 (4) Haydon Shankle - 11 Benton  
5 (3) Ean Hill - 12 Live Oak 10-3
6 Devon Begnaud - 11 Carencro  

138 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (4) Dawson Mire - 11 Rummel 9-2
2 (3) Hayden Hess - 11 Belle Chasse  
3 (1) Matthew Pitts - 12 Parkway 3-2
4 (7) Josh Hebert - 12 Teurlings Catholic  
5 (5) Brody Gray - 10 Northside 15-2
6 Trevor Young - 11 Rayne  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (3) George Femmer - 12 Teurlings Catholic 4:47
2 (4) Taylor Clay - 10 Carencro  
3 (1) Dylan Hezeau - 11 Rummel 11-5
4 (2) Lance Robinson - 10 St. Michael  
5 (7) Anthony Berlinghoff - 11 Belle Chasse 0:58
6 (5) Toby Fontenot - 12 Parkway  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (3) Chase Bates - 12 North Desoto 5-3
2 (1) Eduardo Garcia - 11 Shaw  
3 (4) Perry Hawxhurst - 12 Grace King 10-8 SV
4 (5) Jacob LaFleur - 12 Teurlings Catholic  
5 (2) Ryan Huckaby - 12 Parkway 13-3
6 (7) Brayden Wilson - 11 Central  

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (4) Martin Garrett - 11 Shaw 7-3
2 (2) Dalton Driggers - 11 Parkway  
3 (8) Kordell Williams - 12 Carencro 2:20
4 (3) Cody Hickman - 12 North Desoto  
5 (5) Charles Solomon - 12 Rayne 3:37
6 Kross Guillory - 11 Teurlings Catholic  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

170 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Josh Ramirez - 11 Rummel TF 24-9 @ 4:33
2 (3) Dane Harter - 22 St. Michael  
3 (5) Nicholas Jones - 12 Central 10-9
4 (2) Jordan Myles - 11 Benton  
5 (4) Brice Fisher - 11 Belle Chasse Disq.
6 (6) Carson Sanders - 10 Parkway  

182 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Byron Zeno - 12 Northside 2:24
2 (3) Billy Clay - 11 Carencro  
3 (2) Zachary Edwards - 12 Belle Chasse 18-4
4 (6) Andreas Denapolis - 11 Rummel  
5 (4) Jacob Crusan - 12 Caddo Magnate 2:15
6 (5) Harrison Bond - 12 Live Oak  

195 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Tyler Carrier - 11 Rayne 3-2
2 (2) Daniel J. Monroe - 11 Haughton  
3 Derrick Munson - 12 Rummel 2:00
4 (3) Dakota Stein - 12 Grace King  
5 Nicholas Norman - 11 Carencro 0:30
6 (4) Braydon Domingue - 11 Teurlings Catholic  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

220 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Anthony Ingram - 11 Live Oak 3:05
2 (2) Brett Dingler - 12 Belle Chasse  
3 (3) Craig Levet - 12 Teurlings Catholic 5-1
4 (5) Kanyn Barton - 10 Sam Houston  
5 (4) Christopher Norris - 9 North Desoto 2:41
6 Salvador Rangel - 12 Northside  

285 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (5) Johnny VanVeckhoven - 12 Haughton 0:37
2 (2) Gabe Duplechain - 12 Carencro  
3 (4) Torin Benoit - 12 Rayne 7-0
4 (1) Miles Santiago - 10 Teurlings Catholic  
5 Terrell Ford - 11 Northwood 3:23
6 (3) Nicholas Breaud - 12 Sam Houston  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes


DIVISION III

Champions and Runners-Up

Division III Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points Place School Points Place School Points
1 DeLaSalle/Rod Cusachs 252 10 Hannan 55 19 Fisher 24
2 Brusly 216.5 11 Church Point 50 20 NOMMA 23
3 St. Louis 167 12 Thomas Jefferson 40 21 Haynes 20
4 John Curtis 151.5 13 Dunham 38 22 Crescent City 16
5 North Vermillion 139 14 South Plaquemines 36 23 Summerfield 11
6 Ouachita Christian 127.5 15 South Beauregard 34 24 South Cameron 7
7 Basile 127 T-16 Episcopal 32 25 Holy Rosary 3
8 Kaplan 82 T-16 Evangel 32      
9 Lakeside 77 18 Loyola College Prep. 29      

Division III Champions & Runners-Up

(Outstanding Wrestler in Bold)

All Division III Brackets in PDF

Division III Weight Classes

106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285

 

 106 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Alexander Yokubaitis - 9 St. Louis 11-2
2 (1) David Kent - 11 Brusly  
3 (3) Colton Kendrick - 9 John Curtis 7-4
4 (4) Blake Menier - 9 Basile  
5 (5) Riley Baumgardner - 9 North Vermillion 1:17
6 (6) Caleb Lenard - 7 Evangel  

113 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Jourdan Theall - 11 North Vermillion 11-6
2 (1) Brennan Langley - 12 Basile  
3 (3) Jamar Brown - 10 DeLaSalle 6-0
4 (4) Cameron Witherwax - 11 St. Louis  
5 (8) Aaron Lau - 12 Haynes 0:33
6 (6) Kolbe Golden - 8 John Curtis  

120 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (3) Sam Pitts - 11 Ouachita Christian 13-6
2 (1) Jeffrey Hefner - 11 DeLaSalle  
3 (2) Hunter Richey - 11 Brusly 8-3
4 (6) Gavin Hatfield - 11 NOMMA  
5 (5) Hunter Langley - 9 Basile 6-2
6 (4) Hung Nguyen - 9 Thomas Jefferson  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

126 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Gavin Christ - 10 Basile 3:46
2 (3) Calep Balcuns - 9 Brusly  
3 (2) Jacob Routon - 11 Church Point 11-2
4 (4) Grant Gebo - 10 DeLaSalle  
5 (5) James Geiger - 10 Hannan 8-3
6 (7) William Kennedy - 11 Episcopal  

132 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Rhett Maturin - 12 North Vermillion 10-3
2 (2) Mikey Gordey - 10 Ouachita Christian  
3 (5) Ethan Cascio - 10 Brusly 3:56
4 (3) Brendon Wilcox - 10 John Curtis  
5 (4) Noah Berryhill - 10 St. Louis 3:15
6 (7) Deionisio Talbot - 10 Hannan  

138 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Robert Christman - 11 St. Louis 3:44
2 (2) Adam Gaspard - 12 Kaplan  
3 (3) Isaac Cortez - 9 Basile 0:53
4 (5) Cole Ringle - 11 Ouachita Christian  
5 (6) Bruce Arceneaux - 10 Church Point 0:43
6 Matthew Anderson - 9 Brusly  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Austin Franklin - 12 Brusly 4:56
2 (2) Matthew Matherne - 11 Ouachita Christian  
3 (4) Adam Verret -11 St. Louis 1:35
4 (3) Charlie Carr - 11 DeLaSalle  
5 (7) Glen Almodovar - 12 John Curtis 10-6
6 (5) Dawson Ashford - 10 Basile  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Conrad Wyre - 12 DeLaSalle 6-2
2 (3) Matthew Webre - 11 Ouachita Christian  
3 (4) Isaac Fincher - 12 John Curtis 2:30
4 (7) Logan McIver - 11 Lakeside  
5 (5) Joseph Vincent - 11 St. Louis 7-4
6 (2) Jacob Pelle - 11 Crescent City  

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Brandon Turner - 11 South Plaquemines 10-9 TB-1
2 (1) Raekwon Thomas - 12 DeLaSalle  
3 (3) Connor Costello - 11 Ouachita Christian 15-5
4 (6) Tyler Broussard - 11 North Vermillion  
5 William Gage - 10 St. Louis 6-0
6 (4) Chase Spooner - 9 South Beauregard  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

170 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Owen Mabile - 12 Brusly 7-4
2 (2) Ryan Hamrick - 11 DeLaSalle  
3 (7) Joha Anderson - 10 John Curtis 10-4
4 (4) Troy Bourgeois - 12 Fisher  
5 (3) Trae Case - 11 Kaplan 1:35
6 (5) Cole Spooner - 11 South Beauregard  

182 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Richard Hunter - 12 Brusly 5-2
2 (3) Julius Johnson - 12 Kaplan  
3 (4) Reese Ebarb - 9 Loyola College Prep. 14-4
4 (2) Sean Barbarin - 12 DeLaSalle  
5 (6) Mason Sparks - 11 Lakeside 3:28
6 (5) Christian Holquin - 11 Thomas Jefferson  

195 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Mason Rabel - 12 Dunham 3:30
2 (2) Wyatt Mallett - 12 St. Louis  
3 (5) Alex Ormond - 11 DeLaSalle Inj. @ 4:02
4 (4) Henry Stater - 11 Episcopal  
5 (3) Austin Stelly - 11 Kaplan Forfeit
6 Brian Vincent - 9 Hannan  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

220 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Eric Hamrick - 11 DeLaSalle 3:04
2 (1) Brandon Young - 11 Brusly  
3 (3) Jesse Melan - 12 John Curtis 8-1
4 (6) Haven Dominguez - 10 Church Point  
5 (5) Kyle Guidry - 10 St. Louis 4-2
6 (4) Noah Willis - 10 Lakeside  

285 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Jeremiah James - 11 DeLaSalle 2:29
2 (2) D.J. Harvey - 10 Lakeside  
3 (4) Drake Griffin - 11 North Vermillion 2:41
4 (5) Eric Bumgarden - 9 John Curtis  
5 (6) Jordan Scott - 12 Thomas Jefferson 4:20
6 (3) Datremecio White - 9 Evangel  
 

Back to Top        Back to Division III Weight Classes