2019 Louisiana High School Athletic Association State Wrestling Tournament

CenturyLink Center, Bossier City, Louisiana

February 8th-9th, 2019

For complete brackets in a PDF file, CLICK HERE

DIVISION I        DIVISION II        DIVISION III

(Seeding in Parentheses - Outstanding Wrestlers in Bold)


DIVISION I

Champions and Runners-Up

Division I Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points Place School Points Place School Points
1 Brother Martin/Robert Dauterive 331.5 11 C. E. Byrd 96.5 21 Dutchtown 33
2 Holy Cross 306.5 12 Hahnville 88.5 22 Mandeville 30
3 Jesuit 184.5 13 Sulphur 77 23 Lafayette 29
4 Catholic 180 14 Covington 75.5 24 Central 22
5 St. Paul's 178.5 15 Airline 72 25 Barbe 19
6 St. Amant 144 16 Acadiana 67 26 Destrehan 18
7 East Ascension 134.5 17 John Ehret 56.5 27 L. W. Higgins 17
8 Comeaux 133.5 18 Chalmette 48 28 Grace King 2
9 Zachary 130.5 19 Baton Rouge 44 29 Walker 0
10 Fontainebleau 101.5 20 Bonnabel 43      

Division I Champions & Runners-Up

Outstanding Wrestler in Bold

Complete Division I Brackets

Division I Weight Classes

106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285

 

106 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Evan Frost - 9 Holy Cross 7-3
2 (2) Sam Dreuil - 12 Jesuit  
3 (4) Sergio Maldonado - 11 Bonnabel 2:21
4 (3) Chase Scott - 10 Brother Martin  
5 (6) Seth Menard - 11 Comeaux 5-4
6 (5) Jacob Houser - 9 St. Paul's  

113 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Jacob Frost - 9 Holy Cross 5-0
2 (2) Ethan Castex - 10 Brother Martin  
3 (3) Connor Oviedo - 12 St. Paul's 7-3
4 (4) Hunter Goodson - 11 Catholic  
5 (5) Reed Bergeron - 11 Comeaux 2-1
6 (6) Jace Chenevert - 10 St. Amant  

120 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Logan Bertot - 11 Brother Martin 10-4
2 (3) Luke Romano - 12 Catholic  
3 (4) Corey Brownell - 11 St. Amant 5-4
4 (2) Brandon Stein - 12 St. Paul's  
5 (5) Reid Folley - 12 Acadiana 9-7 SV-1
6 (6) Dylan Lauriano - 11 Holy Cross  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

126 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Luke Eccles - 12 Jesuit 10-2 MD
2 (2) Peyton Bass - 12 Airline  
3 (4) Michael Lundin - 12 Holy Cross 3-0
4 (5) Connor Hoffman - 11 Brother Martin  
5 (3) Demetri Teddie - 11 C.E. Byrd 7-2
6 (6) Seth Signorelli - 12 St. Amant  

132 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Daniel Croy - 12 Brother Martin 14-5 MD
2 (3) Peyton Ward - 10 St. Paul's  
3 (5) Caruso Signorelli - 11 Holy Cross 4-0
4 (2) Jacob Yawn - 11 C.E. Byrd  
5 (4) Peter Kelley - 10 Catholic 12-9
6 Cameron Richards - 12 Covington  

138 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Alex Duncan -11 Brother Martin 6-4
2 (1) Dyllon Bernard - 12 Comeaux  
3 (7) Logan LaCoste - 12 Holy Cross 3-1
4 (4) Gage Sonnier - 11 John Ehret  
5 (3) Cody Comeaux - 12 St. Amant 9-4
6 (5) Brad Mahoney - 10 East Ascension  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Patrick Evans - 12 Brother Martin 7-1
2 (3) Ben Davidson - 11 St. Paul's  
3 (7) Tucker Almond - 12 Airline 7-4
4 (2) Colby Queyrouze - 12 Jesuit  
5 (5) Hunter Gustin - 11 Sulphur 9-0 MD
6 Jake Romig - 10 Holy Cross  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Trent Mahoney - 11 East Ascension 4:39
2 (3) Seth Alfonso - 12 Brother Martin  
3 (2) Brady Butler - 12 Holy Cross Forfeit
4 (4) Dylan Ames - 12 Comeaux  
5 (5) A.J. Sabine - 12 Catholic 6-0
6 (6) Joseph Ebert - 12 Zachary  

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Mason Massicot - 11 Brother Martin 1:32
2 (3) Allen Mire - 12 Hahnville  
3 (2) Mason Macaluso - 12 Holy Cross 7-4
4 (4) Cordre Tolliver - 12 C.E. Byrd  
5 (5) Ian Wyble - 11 Catholic 2-0
6 (7) Reginald Barnes - 12 East Ascension  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

170 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Cameron Frost - 12 Holy Cross 8-4
2 (1) Hunter Hawkins - 12 St. Amant  
3 (4) Christopher Allen - 11 Covington 11-2 MD
4 (6) Jarin Meyer - 11 Baton Rouge  
5 Darren Ferrier - 12 Jesuit 3-2
6 Evan Ulfers - 11 St. Paul's  

182 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Caden Mumme - 12 Holy Cross 6-3
2 (2) Caleb Mickelson - 12 Zachary  
3 (3) Michael Clapp - 12 Brother Martin 0:36
4 (6) Tanner Melendrez - 11 Fontainebleau  
5 (4) Jeremiah Brooks - 11 Acadiana 6-3
6 MacCullen Mire - 11 Catholic  

195 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (6) Cole Ulfers - 11 St. Paul's 9-4
2 (1) Devon Clark - 12 East Ascension  
3 Kyle Boell - 12 Fontainebleau DQ
4 DaiJon Bibbs - 11 Chalmette  
5 (7) Alex Newman - 11 St. Amant 10-8 SV-1
6 Jaylon Etienne - 12 Comeaux  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

220 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Wes Brady - 12 Zachary 5:01
2 (2) Kyle West - 11 Brother Martin  
3 (3) Ryan Doody - 10 Holy Cross 3:49
4 Christian Mannino - 10 Catholic  
5 (5) Jace DuFresne - 11 Sulphur Forfeit
6 Logan Ahlborn - 11 Fontainebleau  

285 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Perry Ganci - 12 Jesuit 5:32
2 (2) Mack Brown - 12 Brother Martin  
3 (5) Connor Finucane - 11 Catholic 3:29
4 Patrick Jenkins - 11 John Ehret  
5 (3) Jackson Carter - 12 Lafayette 2:31
6 Eric Bumgarden - 11 L.W. Higgins  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes


DIVISION II

Champions and Runners-Up

Division II Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points Place School Points Place School Points
1 Parkway/Emmet Beggs 288 10 Belle Chasse 133 19 Ben Franklin 14
2 Teurlings Catholic 242 11 St. Michael 83 20 Bossier 12
3 North Desoto 201 12 Haughton 65 T-21 NOMMA 7
4 Live Oak 184 13 Benton 64 T-21 St. Thomas More 7
5 Rummel 157.5 14 Lakeshore 63 T-23 Huntington 4
6 Carencro 156.5 15 Caddo Magnate 32 T-23 Riverdale 4
7 Rayne 150 16 Pearl River 21 25 Minden 3
8 Sam Houston 136 17 Northside 18      
9 Shaw 135 18 East Jefferson 15      

Division II Champions & Runners-Up

Outstanding Wrestler in Bold

Complete Division II Brackets

Division II Weight Classes

106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285
 

106 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Glenn Price - 9 Shaw 8-6
2 (2) Joshua Keeler - 11 Parkway  
3 (3) Nicholas McClendon - 10 Belle Chasse 0:41
4 (4) Kiaunta Zachary - 10 Sam Houston  
5 (7) Andrew Lusby - 9 Live Oak 3:55
6 Micah Gibson - 10 Benton  

113 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Joshua Sarpy - 11 North Desoto 9-0 MD
2 (2) Raheem Bonnet - 11 Shaw  
3 (4) Cameron Selmon - 11 St. Michael 2:14
4 (5) Matthew Bowen - 12 Sam Houston  
5 (3) Jordan Clark - 11 Parkway 4:39
6 (6) Octavian Tate - 11 Carencro  

120 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Trey Fontenot - 12 Parkway 13-4 MD
2 (2) Clayton Hill - 11 Live Oak  
3 (4) Francisco Castro the Younger¹ Belle Chasse 11-6
4 (6) Isaac Suarez - 12 Rummel  
5 (8) Logan Smith - 10 Teurlings Catholic 10-1 MD
6 Reese Carrier - 11 Rayne  

¹  As in Pliny the Elder and Pliny the Younger - Greek authors, historians, philosophers (just about everything Greek), and William Pitt the Elder and William Pitt the Younger - 17th and 18th century British Prime Ministers

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

126 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Darryl Nicholas - 12 Parkway 5-3 SV
2 (4) Colten Sonnier - 12 Teurlings Catholic  
3 (1) Ashton Surrency - 10 Shaw 5-3
4 (8) Tyrick Clay - 10 Carencro  
5 Lance Ferguson - 9 North Desoto 3:34
6 (3) Sasha Robertson - 10 Ben Franklin  

132 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Christian Satchell - 12 Sam Houston 7-6
2 (1) Chris Montalbano - 12 Rummel  
3 (5) Ryder Hawly - 10 Rayne Injury Default
4 Jacob Pepiton - 12 Teurlings Catholic  
5 (4) Justin Gaubert - 12 Shaw 17-0 TF
6 (6) Brandon Turner - 10 Parkway  

138 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (3) Anthony Dodson - 10 Live Oak 3:14
2 (4) Jacob Ramirez - 10 Rummel  
3 (1) Jacob Chittom - 11 Parkway 7-3
4 (5) Logan Ferguson - 9 North Desoto  
5 (2) Nate Williams - 12 Haughton 5-3
6 Brody Gray - 12 Northside  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Morgan Manuel - 12 Rayne 8-6
2 (1) Charles Travasos - 11 Teurlings Catholic  
3 (5) Jordan Griffin - 10 Live Oak 3:49
4 (4) Michael Seal - 10 Shaw  
5 (6) Hayden Wood - 10 Parkway 4:00
6 (3) Gavin Gauthreaux - 10 Belle Chasse  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Lance Robinson - 12 St. Michael 13-5 MD
2 (2) Carlos Femmer - 12 Teurlings Catholic  
3 (4) Richard Mack, III - 11 North Desoto 7-2
4 Jonathan Ramirez - 12 Rummel  
5 Steven Driggers - 01 Parkway 10-4
6 (3) Jack Manchego - 11 Live Oak  

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Taylor Clay - 12 Carencro 5-2
2 (2) Kaleb Garcia - 11 Parkway  
3 (3) Nawab Singh - 10 Live Oak 4:56
4 (6) William Billings - 11 Rayne  
5 Shad Sheffie - 10 St. Michael 4:24
6 (5) Alex Lozano - 12 East Jefferson  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

170 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Kendrall Williams - 10 Carencro 3:33
2 (2) Carson Sanders - 12 Parkway  
3 (3) Vaughn Romero - 11 Teurlings Catholic 14-0 MD
4 (6) Andrew Gonzales - 10 North Desoto  
5 (5) Ty Martinez - 11 Belle Chasse 6-0
6 (4) Ron Roberts - 11 Rayne  

182 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Mataius Lavine - 12 Sam Houston 19-12
2 (2) Miles Doucet - 11 Rayne  
3 (4) Austin Cook - 11 Live Oak 1:09
4 (6) Terrence Murray - 11 Parkway  
5 (8) Alton Bouligny - 11 Caddo Magnate 0:51
6 (7) Isaiah Chatelain - 12 Lakeshore  

195 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) David Bernard - 11 Teurlings Catholic 10-4
2 (2) Sherod Manuel - 12 Belle Chasse  
3 (5) Dylan Oliver - 10 North Desoto 7-6
4 (8) Donovan Kaufman - 11 Rummel  
5 (7) Logan Kennedy - 10 Carencro 7-0
6 (6) Justin Nixon - 11 Haughton  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

220 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Connor Cloinger - 12 Parkway 3:01
2 (2) David Norris - 11 North Desoto  
3 (3) Zavione Willis - 11 Carencro 3:31
4 (5) Cameron Weber - 12 Teurlings Catholic  
5 (6) Trey Winkler - 11 Benton 2:00
6 (4) Kanyn Barton - 12 Sam Houston  

285 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Miles Santiago - 12 Teurlings Catholic 2:23
2 (2) Dezrel Eloph - 11 Parkway  
3 (4) Zachary Bernard - 11 Lakeshore 4:15
4 (3) Jordon Williams - 11 Rummel  
5 (6) Preston Fisher - 11 Benton 3-2
6 (5) Trenton Jolivet - 10 Carencro  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes


DIVISION III

Champions and Runners-Up

Division III Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points Place School Points Place School Points
1 Basile/Bryan McCoy & Carmen Cortez 282 10 North Vermillion 69 T-18 Summerfield 18
2 St. Louis 224.5 11 South Beauregard 65 20 Notre Dame 17
3 Brusly 193.5 12 Dunham 61.5 T-21 Thomas Jefferson 15
4 Hannan 151 13 John Curtis 56.5 T-21 South Plaquemines 11
5 Church Point 120 14 Ouachita Christian 41 T-23 Bolton 6
6 Evangel 92 15 Iowa 30 T-23 Episcopal 4
7 De la Salle 84 16 Haynes 23 25 Crescent City 3
8 Kaplan 74.5 17 Calvary Baptist 19      
9 Lakeside 73 T-18 Parkview Baptist 18      

Division III Champions & Runners-Up

Outstanding Wrestler in Bold

Complete Division III Brackets

Division III Weight Classes

106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285

 

106 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Timothy Routon - 10 Church Point 9-5
2 (1) Kaden Gillikin - 11 Brusly  
3 (3) Luc Johnson - 8 Basile 1:32
4 (6) Cole Bartlett - 10 Hannan  
5 Jason Schexnaidre - 9 De la Salle 4-2
6 Daniel Thomas - 9 St. Louis  

113 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Alex Menier - 10 Basile 5:02
2 (2) Taurio Grigsby - 9 Lakeside  
3 (3) Donovan McMichael - 11 St. Louis 0:39
4 Bryce Oufnac - 9 De la Salle  
5 Destin Woods - 9 Brusly 1:52
6 blair Olivier - 11 Bolton  

120 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Alex Yokubaitus - 11 St. Louis 15-0 TF
2 (3) Zachary Lauland - 10 De la Salle  
3 (4) Ethan Langley - 9 Basile 8-4
4 (2) Kaul Kayser - 10 Brusly  
5 (6) Cade Hontiveros - 10 Hannan 3:28
6 (5) Lance Laurentz - 11 South Beauregard  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

126 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (5) Blake Menier - 11 Basile 3-1
2 (2) Jamar Brown - 12 De la Salle  
3 (1) James Geiger - 12 Hannan 4-1
4 (4) Colton Kendrick - 11 John Curtis  
5 (3) Marc Martinez - 10 Brusly 1:41
6 Mitchell Colvin - 8 Calvary Baptist  

132 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Andrew Trahan - 10 Brusly 2:42
2 (1) Hunter Langley Basile  
3 (4) Evan Light - 12 Dunham 4-3
4 (3) Tanner Foreman - 12 St. Louis  
5 (5) Landon Toups - 10 Parkview Baptist 3-2
6 (7) Gavin Gauthier - 9 Hahnville  

138 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Calep Balcuns - 11 Brusly 3:29
2 (2) Noah Berryhill - 12 St. Louis  
3 (4) Riley Baumgardner - 11 North Vermillion 12-5
4 (8) Andrew Lynch - 10 Church Point  
5 (7) Brendon Wilcox - 12 John Curtis 2:17
6 (3) Dillon Creech - 9 Calvary Baptist  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 Gavin Christ - 12 Basile 3:29
2 (2) Michael Gordy - 12 Ouachita Christian  
3 (6) Matthew Anderson - 11 Brusly 4:54
4 (3) John Patrick Broussard - 11 St. Louis  
5 (4) Brandon Hebert - 12 North Vermillion 7-2
6 (5) Evan Brouillette - 12 Hannan  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Deionisio Talbot - 12 Hannan 16-7 MD
2 (2) Nathan Sistrunk - 11 Kaplan  
3 (3) John Reina - 10 St. Louis 5-3 SV
4 (5) Ethan Bazinet - 9 Basile  
5 (7) Brad Boulet - 12 Notre Dame 1:51
6 (4) Jamison Davis - 9 Evangel  

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Bruce Arceneaux - 12 Church Point 2:24
2 (2) David Duplechain - 12 Hannan  
3 (4) Dawson Ashford - 12 Basile 3-2
4 (3) Eli Exline - 11 Ouachita Christian  
5 (5) Danta Heard - 12 Brusly 3:54
6 Patrick Collins - 10 St. Louis  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

170 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Logan David - 11 Basile 5-3 SV
2 (1) Haven Dominguez - 12 Church Point  
3 (7) Joseph Belcher - 11 St. Louis 5-2
4 (8) Taylor Futch - 12 Lakeside  
5 (6) Ty Fontenot - 10 South Beauregard Injury default
6 (4) Jacques Juneau - 12 De la Salle  

182 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Isaac Cortez - 11 Basile 5-1
2 (2) William Gage - 12 St. Louis  
3 (6) Kaden Dean - 11 Evangel 1:48
4 (3) Trace Morrow - 10 Summerfield  
5 (4) Mark Pennison - 10 Hannan 2:12
6 (5) Thomas Gaffney - 12 Haynes  

195 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Robert Rabel - 12 Dunham 3:14
2 (2) Chase Spooner - 11 South Beauregard  
3 (3) Wesley Maze - 10 St. Louis 2:19
4 (5) Chris Reed - 11 Evangel  
5 Colin Schexnayder - 12 Kaplan 3:39
6 (6) Kade Lang - 12 Brusly  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

220 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Dwight Johnson - 11 Iowa 1:30
2 (4) Kyle Guidry - 12 St. Louis  
3 (1) Brian Amis - 10 Brusly 4-1
4 (3) Gabe Duplechin - 11 Basile  
5 (5) Michael Lotief - 12 Kaplan 2:25
6 (6) Cameron Fritsche - 11 North Vermillion  

285 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Datremecious White - 11 Evangel 3-2 UTB
2 (1) Darren Harvey - 12 Lakeside  
3 (3) Tony Gibson - 10 Church Point 2:52
4 (6) Anthony Guillory - 9 Basile  
5 (7) Brennen Kass - 10 Kaplan Forfeit
6 (5) John Drake - 10 John Curtis  
 

Back to Top        Back to Division III Weight Classes