201* Louisiana High School Athletic Association State Wrestling Tournament

Raising Cain's River Center

Baton Rouge, Louisiana

February 26th-27th

DIVISION I        DIVISION II        DIVISION III

(Seeding in Parentheses - Click on Weight Classes for Brackets - Outstanding Wrestler in Bold)


DIVISION I

Champions and Runners-Up

Division I Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points Place School Points Place School Points
1 St. Paul/Matt Pinero 291 12 Live Oak 76 T-22 Destrehan 33
2 Holy Cross 240 13 Chalmette 74 T-22 Lafayette 33
3 East Ascension 217.5 14 St. Amant 71.5 25 Mandeville 29.5
4 Brother Martin 215.5 15 Hahnville 51 26 Covington 28
5 Catholic 183.5 16 Baton Rouge 47 27 Terrebone 8
6 Jesuit 172 17 Comeaux 44 28 Sam Houston 6
7 Sulphur 137 T-18 C.E. Byrd 43 29 Grace King 4
8 Zachary 121.5 T-18 Southside 43 30 John Ehret 2
9 Dutchtown 96.35 20 Fontainebleau 42 T-33 Barbe 0
10 Parkway 86.5 21 Central 41 T-33 Bonnabel 0
11 Airline 83 T-22 Acadiana 33 T-33 Walker 0

Division I Champions & Runners-Up

(Outstanding Wrestler in Bold)

Division I Brackets in PDF

Division I Weight Classes

106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285

(Click weight classes below for brackets)
 

106 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (3) Landon Reaux - 10 Southside 7-6
2 (1) Dylan Moser - 11 Brother Martin  
3 John Michael Bourgeois -10 Jesuit 8-7
4 (5) Grant Grizzaffi - 10 Catholic  
5 (2) J.W. Fuller C.E. Byrd 11-6
6 (4) Anthony Perez - 11 Chalmette  

113 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Ernie Perry, III - 10 Airline 2-1
2 (2) Mason Elsensohn - 11 Brother Martin  
3 (4) Trey Faherty - 11 St. Paul 1:37
4 Cole Mire - 10 Dutchtown  
5 (3) David Viers - 11 Parkway 7-2
6 (6) Chase Haydel - 10 Jesuit  

120 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Jacob Houser - 11 St. Paul 16-7
2 (4) Kent Burandt - 10 Brother Martin  
3 (3) Watts Goodson - 10 Catholic 5-2
4 (1) Dylan Lauriano - 12 Holy Cross  
5 (7) Doc Miller - 12 Sulphur 0:30
6 Hiram Blanchard - 11 Dutchtown  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

126 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Charles Sauerwin, III - 12 Holy Cross 7-6
2 (2) Ethan Castex - 12 Brother Martin  
3 (4) Michael Rader - 12 St. Paul 7-2
4 (5) Joseph Rosevally - 12 Jesuit  
5 (6) Ethan Ourso - 12 Catholic 3:46
6 (3) Trent Thibodeaux - 12 Sulphur  

132 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Evan Frost - 11 Holy Cross 17-2 TF @ 3:23
2 (2) Carter Duet - 12 St. Paul  
3 (7) Luke Lafleur - 11 Acadiana 4:24
4 (6) Jace Chenevert - 12 St. Amant  
5 (4) Austin Sharpley - 12 East Ascension 9-6
6 (5) Dennis White - 12 Zachary  

138 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Jacob Frost - 11 Holy Cross 2:15
2 (2) Sean Cripple - 12 St. Paul  
3 (3) Jamarius Koshko - 12 East Ascension 4:45
4 (5) Trent Trouth - 11 Sulphur  
5 (6) Jensen Bergeron - 10 Lafayette 1:40
6 (8) Happy Butler - 10 Catholic  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (3) Grant Nastasi - 11 St. Paul 7-5
2 (1) Peter Kelly - 12 Catholic  
3 (2) Quinn Williams - 12 Brother Martin 4-2
4 (7) Nick DiGeralamo - 8 Holy Cross  
5 (5) Jaden Snyder - 12 St. Amant 9-3
6 (4) Voltaire Sanders - 11 Zachary  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (7) Jake Romig - 12 Holy Cross 3:39
2 (5) Eli Hope - 12 Brother Martin  
3 (2) Luke Battaglia - 12 Jesuit 4:35
4 (3) Josiah Wakefield - 12 East Ascension  
5 (1) Rayden Ingram - 11 Live Oak 2:09
6 Ethan Reyna - 12 Dutchtown  

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Peyton Ward - 12 St. Paul 7-3
2 (2) Rocco Horvath - 11 Brother Martin  
3 (3) Santos Ramos - 11 East Ascension 0:55
4 (5) Michael Price - 11 Catholic  
5 Daniel Burton - 12 Sulphur 8-6
6 (6) Raymond Favaza - 11 Fontainebleau  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

170 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Brad Mahoney - 12 East Ascension 1:43
2 (2) Kade Moran - 11 Baton Rouge  
3 Roman Davis - 12 Mandeville 5-3
4 Landry Barker - 10 St. Paul  
5 Russell Solomon - 12 Holy Cross 4-3
6 (6) Kaiden Keller - 11 Dutchtown  

182 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Blain Cascio - 12 St. Paul Medical default (leading)
2 (2) Steven Driggers - 12 Parkway  
3 (3) Austin Reason - 12 Central 2:43
4 Brennan Bennett - 12 East Ascension  
5 (5) Christian Moore - 12 Chalmette 8-4
6 (4) Lawrence Hoffman - 12 Jesuit  

195 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Corey Hyatt - 10 Sulphur 2:31
2 (2) Nawab Singh - 12 Live Oak  
3 (6) Cameron Walker - 11 Zachary 3-2
4 (3) Josh Sabadie - 12 St. Paul  
5 (5) Gavyn O'Connor - 12 Holy Cross 1:35
6 (4) Jermiane Vessell - 11 Catholic  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

220 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Ashton Freeman - 11 Zachary 3-1 UTB
2 (3) Cole Baiamonte - 11 Holy Cross Holy Cross
3 (2) Dennis Daugherty - 11 Jesuit 0:33
4 (7) Garine Gibson - 12 Chalmette  
5 (5) Ian Lyons - 11 St. Paul 6-4
6 Brayden Laidlaw - 10 Sulphur  

285 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Gavin Soniat - 12 East Ascension 1:19
2 (2) Spenser Lanosga - 9 Jesuit  
3 (3) Christian Mannino - 12 Catholic 4-3
4 (4) Caleb Harris - 12 Sulphur  
5 (5) Bobby Simpson - 12 C.E. Byrd 1:52
6 (6) Osee Anderson - 12 Zachary  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes


DIVISION II

Champions and Runners-Up

Division II Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points Place School Points Place School Points
1 Teurlings Catholic/Kent Masson 301.5 10 Haughton 41 T-19 East Jefferson 0
2 North Desoto 231 11 Pearl River 39 T-19 Huntington 0
3 Shaw 223.5 12 Caddo Magnate 26 T-19 Istrouma 0
4 Rummel 163 13 North Vermillion 22 T-19 L.W. Higgins 0
T-5 Carencro 152 T-14 Broadmoor 7 T-19 McKinley 0
T-5 Rayne 152 T-14 St. Thomas More 7 T-19 Minden 0
7 Belle Chasse 132.5 16 Riverdale 6 T-19 NOMMA 0
8 Lakeshore 82.5 17 Salmen 3 T-19 Northside 0
9 Benton 55 18 Plaquemine 2.5 T-19 Woodlawn 0

Division II Champions & Runners-Up

(Outstanding Wrestler in Bold)

Division II Brackets in PDF

Division II Weight Classes

106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285
 

106 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Ashton Sonnier - 11 Teurlings Catholic 15-0 TF @ 5:40
2 (2) Jacob Baltz - 11 Rummel  
3 (3) Collin Bell - 9 North Desoto 0:15
4 (6) Jakari Gibson - 9 Rayne 0:15
5 (5) Kobe Nguyen - 10 Shaw 8-6 SV
6 (4) Adam Franklin - 12 Haughton  

113 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Ethan Boudreaux - 10 Teurlings Catholic 10-0 MD
2 (2) Nicholas McClendon - 12 Belle Chasse  
3 (3) Daylon Diggs - 11 Rayne 0:25
4 (4) Hayden Tassin - 10 Shaw  
5 (5) Cole Curry - 11 Rummel 1:58
6 (7) Hayden Comeaux - 9 Benton  

120 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Glenn Price - 11 Shaw 0:47
2 (2) Carter Burgess - 11 Rummel  
3 (5) Brennan Boyer - 9 Teurlings Catholic 12-4 MD
4 (3) Kade Bourque - 12 Carencro  
5 (4) Isaac Dees - 10 North Desoto 4:55
6 (7) Gaven Guidry - 11 Rayne  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

126 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (4) Cameron Davis - 12 North Desoto 2:52
2 (6) Caleb Andrews - 10 Belle Chasse  
3 (5) Ethan Papadakes - 12 Teurlings Catholic 4:23
4 (1) Kobe Wise - 10 Rummel  
5 (2) Louis Lindsey - 10 Haughton 2:49
6 Christopher Milburn - 11 Carencro  

132 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Tyrick Clay - 12 Carencro - 12 14-4 MD
2 (2) Lance Ferguson - 11 North Desoto  
3 (3) Hudson Sharon - 9 Teurlings Catholic - 9 10-2 MD
4 (4) Alex Eschete - 12 Lakeshore  
5 (8) Gabe Mejia - 11 Belle Chasse 19-4 TF @ 3:40
6 (6) Cameron Gandolfi - 9 Rummel  

138 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Ashton Surrency - 12 Shaw 11-3 MD
2 (1) Ryder Hawley - 12 Rayne  
3 (3) Jaxson Trosclair - 12 Teurlings Catholic 15-10
4 (4) Austen Shook - 10 Rummel  
5 (5) Aiden Carinio - 10 Benton 8-7
6 (7) Daniel Olivier - 10 North Vermillion  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Jacob Ramirez - 12 Rummel 19-4 TF @ 5:31
2 (2) Logan Smith - 12 Teurlings Catholic  
3 (7) Gavin Crossen - 12 Belle Chasse 0:44
4 Christian Bates - 9 North Desoto  
5 (4) Todd Ritter - 11 Shaw 0:31
6 (3) Jackson Peters - 9 Benton  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (4) Joshua Vincent - 12 Teurlings Catholic 6-2
2 (2) Michael Seal - 12 Shaw  
3 (1) Hunter Addison - 10 North Desoto 1:59
4 (5) Gavin Gauthreaux - 12 Belle Chasse  
5 (3) Todd Arceneaux - 12 Carencro 4:27
6 (7) Dayden Simon - 12 Rayne  

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) John Paul Travasos - 11 Teurlings Catholic 8-4
2 (2) Hanson Hanson - 11 North Desoto  
3 Zalen Wilson - 11 Shaw 9-4
4 (6) Maximus Bonner - 11 Carencro  
5 (3) Matthew Kirkpatrick - 12 Rummel Forfeit
6 (4) Alejandro Canas - 11 Lakeshore  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

170 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Jude Monaco - 11 Shaw 4:51
2 (1) Andrew Gonzales - 12 North Desoto  
3 (5) David George - 12 Rayne 2:03
4 (8) Sherrell Manuel - 12 Belle Chasse  
5 (6) Zack Watkins - 11 Teurlings Catholic 4-1
6 (3) Hezekeah Chatelain - 12 Lakeshore  

182 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (3) Reid Bourgeois - 11 Teurlings Catholic 3:47
2 (5) Garrett Louviere - 11 Rayne  
3 (2) Logan Ferguson - 11 North Desoto 1:33
4 Brandon Pierre - 10 Lakeshore  
5 (7) Neil Borne - 10 Rummel DQ
6 (1) Charlie Yocum - 11 Haughton  

195 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Kendrell Williams - 12 Carencro 13-6
2 (1) Dylan Olivier - 12 North Desoto  
3 (4) Eric Levert - 11 Teurlings Catholic - 11 2:54
4 (3) Alton Bouligny - 12 Caddo Magnate  
5 (5) Nigel Whitehead - 11 Shaw 3:29
6 (7) Noah Hunt - 10 Pearl River  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

220 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (3) Joel Lanclos - 11 Teurlings Catholic 5:19
2 (1) Quinn Collins - 11 Carencro  
3 (2) Tre`Von Williams - 11 Rayne 4-2
4 (4) Christopher Rodriguez - 11 Haughton  
5 (7) Chad Gooden - 11 Shaw 0:46
6 (5) Garrett Billeaud - 10 North Vermillion  

285 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (4) Jason Bush, Jr. - 11 Shaw 3-1
2 (3) Trenton Jolivette - 12 Carencro  
3 (5) Gabriel Whittington - 10 Pearl River 5-3
4 (1) Kane Chisholm - 12 Teurlings Catholic - 12  
5 (7) Ezekial Tarin - 12 Benton 3:46
6 Jon`Tavius Thomas - 12 North Desoto  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes


DIVISION III

Champions and Runners-Up

Division III Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points Place School Points Place School Points
1 Basile/Bryan McCoy 219.5 10 South Beauregard 54 19 Haynes 20
2 De la Salle 188 11 Church Point 53 20 Glen Oaks 7
3 Hannan 181.5 12 Evangel 48 21 Episcopal 3
4 Brusly 150.5 T-13 Dunham 31 T-22 Bolton 0
5 St. Louis 119 T-13 Thomas Jefferson 31 T-22 Crescent City 0
6 St. Michael 97.5 15 Erath 30 T-22 Lakeside 0
7 Kaplan 81 16 DeQuincy 27 T-22 Notre Dame 0
8 John Curtis 77.5 T-17 Calvary Baptist 21 T-22 Summerfield 0
9 Bossier 58 T-17 Summerfield 21      

Division III Champions & Runners-Up

(Outstanding Wrestler in Bold)

Division III Brackets in PDF

Division III Weight Classes

106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285

 

106 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Luke Caballero - 10 St. Louis 4-2
2 (1) Preston Curtis - 9 John Curtis  
3 (3) Kristian Scott - 7 Dunham 9-4
4 (4) Bryce Fontenot - 8 South Beauregard  
5 (5) Kye Smith - 7 Basile 1:31
6 (6) Dylan Duvernay - 9 De la Salle  

113 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (3) Henry Hebert - 9 St. Louis 13-4 MD
2 (1) Jay Guillory - 10 Basile  
3 (4) Nicholas Vu Haynes 1:41
4 Bryce Oufnac - 11 De la Salle  
5 Seth Lowe - 9 Hannan 1:59
6 (2) Jeremiah Yearby - 7 Evangel  

120 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Kaul Kayser - 12 Brusly 5-2
2 (2) Luc Johnson - 10 Basile  
3 (3) George Kim - 12 St. Michael 4:36
4 (4) Ja`cory Tyler Bossier  
5 (6) Cole Bartlett - 12 Hannan 2:04
6 (5) Hayden Meche - 10 Church Point  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

126 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Wiley Boudreaux - 10 Erath 1:05
2 (2) Andrew Johnson - 11 Basile  
3 (5) Collin Veron - 11 De la Salle 10-5
4 (3) Timothy Routon - 12 Church Point  
5 Treyrton Shexnaider - 4 Kaplan 3:42
6 (6) Michael Brame, II - 9 Evangel Basile

132 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Alex Menier - 12 Basile 14-4 MD
2 (2) Cade Hontiveros - 12 Hannan  
3 (4) Liam O'Connor - 10 De la Salle 3-2
4 (3) Sean King - 11 John Curtis  
5 (6) Dorian Wilkerson - 11 St. Michael 16-0 TF @ 3:26
6 (5) Moses Thomas - 12 Bossier  

138 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Zachary Lauland - 12 De la Salle 1:28
2 (2) Gavin Gautier - 11 Hannan  
3 (5) Jace Jordan - 12 Thomas Jefferson 10-1 MD
4 (7) Chris Miller - 10 Brusly  
5 (4) Brevan Fields - 11 Basile 2:51
6 (6) Daniel Thomas - 11 St. Louis  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Marc Martinez - 12 Brusly 3:02
2 (2) Spencer Hughes - 11 De la Salle  
3 (6) Hector Barraza - 12 St. Michael 10-5
4 (3) Alexzander Zaunbrecher - 12 Kaplan  
5 (4) Parker Fontenot - 10 Basile 17-1 TF @ 5:00
6 (5) Thomas Bean - 11 Evangel  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Michael Gilreath - 9 Evangel 5:17
2 (4) Luke Robertson De la Salle  
3 (1) Preston Gautier - 10 Hannan 10-5
4 (3) Luke Fontenot - 10 Basile  
5 (8) Graham Montet - 8 St. Louis 13-10 TB-1
6 Aujyri Harris - 10 Brusly  

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Andrew Trahan - 12 Brusly 12-8
2 (1) Grayson Pennison - 11 Hannan  
3 (3) Christian Otzenberger - 11 Calvary Baptist 10-1 MD
4 Baylor McCoy - 11 Basile  
5 (4) Giovanni Cusimano - 11 De la Salle 2:06
6 (5) Kagen Schexnayder - 11 Kaplan  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

170 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Mark Penniston - 12 Hannan 1:19
2 (2) John Reina - 12 St. Louis  
3 (4) Landon Royer - 12 DeQuincy 1:17
4 (3) Christian Johnson - 10 Bossier  
5 (7) James Baldwin - 10 Dunham 6-1
6 (5) Collin Hebert - 12 St. Michael  

182 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Shad Sheffie - 12 St. Michael 0:24
2 (2) Cameron Mire - 12 Kaplan  
3 (4) Wade Rist - 10 Hannan 4-1
4 (5) Christian Bergeron - 10 Basile  
5 (3) Carlos Flores - 11 Thomas Jefferson 2:14
6 Daniel Delarosa - 12 Haynes  

195 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Baylor Waggoner - 12 Basile 0:47
2 (2) Trace Morrow - 12 Summerfield  
3 (4) Patrick Rist - 12 Hannan 8-0 MD
4 (5) Aaron Couty - 12 Brusly  
5 (3) Jason Krail - 10 De la Salle 3:33
6 (7) Blaine Briscoe - 12 Church Point  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

220 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Byron Phillips, II - 12 De la Salle 1:01
2 (3) Bryson Walker - 12 Brusly  
3 (2) Henry Milligan - 10 St. Louis 0:41
4 (6) Joel Marchand - 9 Hannan  
5 (5) Camden Maroon - 11 Church Point 4:13
6 (4) Aden LaBorde - 10 John Curtis  

285 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) John Drake - 12 John Curtis 2:25
2 (3) Trey Jeffries - 12 South Beauregard  
3 (2) Brennan Kass - 12 Kaplan 3-2
4 (6) Denarius Robinson - 11 Brusly  
5 (5) Anphrony Guillory - 11 Basile 4:44
6 (8) Billy Broom - 12 Bossier  
 

Back to Top        Back to Division III Weight Classes