2022 Louisiana High School Athletic Association State Wrestling Championships

Raising Cane's River Center

Baton Rouge, Louisiana

February 11th-12th, 2022

DIVISION I        DIVISION II        DIVISION III

(Seeding in Parentheses - Click on Weight Classes for Brackets - Outstanding Wrestler in Bold)


DIVISION I

Champions and Runners-Up

Division I Final Team Standings

Place School/Winning Head Coach Points Place School Points Place School Points
1 Brother Martin/Andrew Nicola 261.5 11 Chalmette 99 T-20 Hahnville 48.5
2 Jesuit 220.5 12 Airline 96 22 St. Amant 45
3 Catholic 216.5 13 Fontainebleau 87.5 23 Central 36
4 St. Paul 183.5 14 Sam Houston 77 24 Acadiana 30
5 East Ascension 146 15 Baton Rouge 74 T-25 Covington 28.5
6 Parkway 128.5 16 Comeaux 73 T-25 Walker 28.5
7 Holy Cross 123 17 Southside 71 27 Mandeville 22
8 Dutchtown 117 18 Sulphur 63 28 Terrebonne 15
9 Zachary 114 19 Lafayette 50 29 Grace King 11
10 Live Oak 109.5 T-20 Destrehan 48.5 30 John Ehret 4

Division I Champions & Runners-Up

(Outstanding Wrestler in Bold)

Complete Division I Brackets in PDF

Division I Weight Classes

106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285

 

106 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Tyson Roach - 10 Sam Houston 16-4 MD
2 (2) Bodi Harris - 9 Jesuit  
3 (3) Lathan Hirschey - 12 Live Oak 1:36
4 (4) Logan Olsen - 10 Airline  
5 (7) Aiden Krass - 9 East Ascension Forfeit
6 Landon Smith - 9 Holy Cross  

113 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Richie Clementi - 9 Brother Martin 3:09
2 (3) Conlan Enk - 10 St. Paul  
3 (4) Grant Grizzaffi - 11 Catholic 4:42
4 (7) Kael Reaux - 9 Southside  
5 (6) Jesse Maneckshaw - 10 East Ascension 14-7
6 (8) Kye Karcher - 9 Walker  

120 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Ernie Perry, III - 11 Airline 1:24
2 (3) Cole Mire - 11 Dutchtown  
3 (2) Jacob Elsensohn - 10 Brother Martin 10-2 MD
4 (4) Christian Worley - 10 Catholic  
5 (7) Anthony Perez - 12 Chalmette 11-7
6 (5) Trey Faherty - 12 St. Paul  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

126 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Watt Goodson - 11 Catholic 7-5
2 (4) Ty Duncan - 11 Brother Martin  
3 (1) Wiley Boudreaux - 11 Southside 2:11
4 (3) Caleb Lavine - 9 Sam Houston  
5 Treyven Gaspard - 12 Comeaux 4:17
6 (8) Peyton Plunkett - 11 Parkway  

132 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Mason Elsensohn - 12 Brother Martin 12-5
2 Grant Herbert - 11 Jesuit  
3 (4) Christopher Bacot - 11 Parkway 6-1
4 Nick Sauerwin - 10 Holy Cross  
5 (7) Brennan Chiasson - 11 Hahnville 11-2 MD
6 Mohanned Gaber - 10 Chalmette  

138 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Jacob Houser - 12 St. Paul 10-5
2 (6) Andrew Lusby - 12 Live Oak  
3 (2) David Viers - 12 Parkway 5-3
4 (5) Voltaire Sanders - 12 Zachary  
5 (8) Aiden Lindsey - 11 Fontainebleau 6-1
6 (7) Elijah Gilmore - 11 Catholic  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Rayden Ingram - 12 Live Oak 0:57
2 (2) Kent Burandt - 11 Brother Martin  
3 (3) Ethan Viator - 12 St. Paul 4-2
4 (5) Avery Porche - 12 Comeaux  
5 (7) Jackson Ballay - 11 Jesuit 2:47
6 (8) Gunner Guidry - 9 Holy Cross  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Grant Nastasi - 12 St. Paul Forfeit*
2 (6) Jensen Bergeron - 11 Lafayette  
3 (3) Nicholas DiGeralamo - 9 Holy Cross 8-2
4 (4) Ryan Corca - 12 Brother Martin  
5 (8) Donnie Middleton - 12 Baton Rouge 8-2
6 Aiden Guy - 12 Fontainebleau  

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Landry Barker - 11 St. Paul 9-7
2 (1) Santos Ramos - 12 East Ascension  
3 (3) Raymond Favaza - 12 Fontainebleau 0:30
4 (5) Michael Price - 12 Catholic  
5 (4) Landen Carroll - 11 Covington 1:40
6 (6) Samuel Riles - 11 Brother Martin  

* Bergeron was injured during the semifinals

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

170 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Rocco Horvath - 12 Brother Martin 5:13
2 (2) Kade Moran - 12 Baton Rouge  
3 (4) Richard Carroll - 12 Catholic 3:00
4 (5) Ian Bohn - 12 Jesuit  
5 (3) Tyler Addison - 12 Dutchtown 0:25
6 Jacobi Clement - 10 East Ascension  

182 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (3) Thomas Domangue - 11 Catholic 7-3
2 (2) Winn McConnell - 12 Jesuit  
3 (2) Corey Holmes - 12 East Ascension 1:51
4 (6) Evan Kelley - 12 Central  
5 (4) Kaiden Keller - 12 Duchtown Inj. 0:18
6 (5) Jason O'Dell - 12 Zachary  

195 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Corey Hyatt - 11 Sulphur 7-1
2 (2) Hayden Harms - 12 Dutchtown  
3 (4) Luke Ohler - 12 Brother Martin 7-0
4 (5) Jacob Schexnaydre - 11 East Ascension  
5 (3) Cameron Walker - 12 Zachary 7-2
6 (11) Nicholas Migliacio - 11 Catholic  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes

220 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Dennis Dougherty - 12 Jesuit 6:55
2 (1) Cole Baiamonte - 12 Holy Cross  
3 (4) Kristofer Mesloh - 11 Parkway 1:57
4 (7) Jerome Vessell - 12 Catholic  
5 (3) Blayden Laidlaw - 11 Sulphur 2:17
6 (5) Ian Lyons - 12 St. Paul  

285 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Spencer Lanosga - 10 Jesuit 4-1
2 (2) Ashton Freeman - 12 Zachary  
3 (5) Bryant Breska - 12 Chalmette 2:15
4 Tayvon Patterson - 12 Airline  
5 (4) David Russell - 11 Catholic 4-2
6 (3) Donovan Kimble - 12 Destrehan  

Back to Top        Back to Division I Weight Classes


DIVISION II

Champions and Runners-Up

(Outstanding Wrestler in Bold)

Complete Division II Brackets in PDF

Division II Final Team Standings

Place School/Winning Head Coache Points Place School Points Place School Points
1 Teurlings Catholic/Kent Masson 323 8 North Vermillion 78 T-15 Broadmoor 24
2 Shaw 269.5 9 Haughton 73 T-15 Plaquemine 24
3 Rummel 218 10 Benton 65 17 NOMMA 17
4 North Desoto 178.5 11 Caddo Magnate 57 18 Northside 13
5 Rayne 174 12 St. Thomas More 46 19 McKinley 7
6 Carencro 94 13 Belle Chasse 45 20 Riverdale 4
7 Lakeshore 79 14 Pearl River 33 21 Westgate 3

Division II Champions & Runners-T-22Up

(Outstanding Wrestler in Bold)T-22

Division II Weight Classes

106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285
 

106 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Brennan Romero - 9 Teurlings Catholic 10-5
2 (1) Kaiden Triche - 9 Rummel  
3 (3) Blake Andre - 9 Shaw 9-4 SV
4 (6) Colin Romero - 10 St. Thomas More  
5 (4) Ayden Broussard - 9 Rayne 0:30
6 (5) Bryce Latino - 9 Lakeshore  

113 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Ashton Sonnier - 12 Teurlings Catholic 13-0 MD
2 (3) Gaven Guidry -12 Rayne  
3 (2) Stephen Kimble - 11 Rummel 4-2
4 (5) Kobe Ngyuen - 11 Shaw  
5 Thailyr Mixon - 12 Broadmoor 3:58
6 (6) Kolin Giles - 10 Benton  

120 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Glenn Price - 12 Shaw 3:00
2 (2) Brennan Boyer - 10 Teurlings Catholic  
3 (4) Daylon Dugas - 12 Rayne 1:31
4 (5) Jake Brandstetter - 9 Rummel  
5 (3) Collin Bell - 10 North Desoto 1:47
6 (6) Austin Veilette - 11 Lakeshore  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

126 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Carter Burgess - 12 Rummel 2:28
2 (3) Coen Begnaud - 12 Teurlings Catholic  
3 (2) Hayden Tassin - 11 Shaw 0:28
4 (8) Christopher Milburn - 12 Carencro  
5 (5) Jakarion Fontenot - 12 Rayne 3:27
6 (7) Hayden Comeaux - 10 Benton  

132 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Ethan Boudreaux - 11 Teurlings Catholic 17-2 TF
2 (2) Cole Curry - 12 Rummel  
3 (3) Tyler Villareal - 11 Haughton 14-8
4 (5) Cameron Hebert - 10 North Desoto  
5 (4) Kayden Trahan - 12 Rayne 0:44
6 Carson Dalton - 10 Shaw  

138 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Daniel Olivier - 11 North Desoto 7-6
2 (2) Brandt Babineaux Teurlings Catholic  
3 (5) Kade Miller - 12 Lakeshore 10-5
4 (4) Caleb Andrews - 11 Belle Chasse  
5 (3) Cameron Gandolfi - 10 Rummel 10-9
6 (6) Lincold Palmer - 12 North Vermillion  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Lance Ferguson - 12 North Desoto 5:50
2 (2) Hudsonr Sharon - 10 Teurlings Catholic  
3 (3) Austin Shook - 11 Rummel 7-4
4 (4) Aiden Carino - 12 Benton  
5 (7) Finley McGill - 10 St. Thomas More 2:17
6 (8) Kendal Castille - 10 Rayne  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Hunter Addison - 11 North Desoto 2:25
2 (1) Todd Ritter - 12 Shaw  
3 (3) Owen de Boisbanc - 11 Teurlings Catholic 7-2
4 (4) Alejandro Canas - 12 Lakeshore  
5 (5) Luke Campbell - 9 Benton 2:25
6 (6) William Fletcher - 12 Caddo Magnate  

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Hunter Hanson - 12 North Desoto 8-3
2 (2) Charlie Yocom - 12 Haughton  
3 Jason Brown - 11 Shaw 4:11
4 (5) Zach Necaise - 12 North Vermillion  
5 (4) Maximus Bonner - 12 Carencro 3:59
6 (6) Dax Constantine - 12 Rayne  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

170 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) John Paul Travasos - 12 Teurlings Catholic 5-4 TB-1
2 (2) Zalen Wilson - 12 Shaw  
3 (6) Ledgerrick Collins - 11 Carencro 1:00
4 (4) Jason Zahm - 10 Haughton  
5 (7) Darnell Alexander - 12 Rummel 0:14
6 (5) TyQuan Scott - 12 Rayne  

182 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Jude Monaco - 12 Shaw 9-5
2 (2) Reid Bourgeois - 12 Teurlings Catholic  
3 (6) Luke Brunson - 11 Caddo Magnate 10-2 MD
4 (5) Jacob Freeman - 12 North Desoto  
5 (3) Kayden Carrier - 11 Rayne 2:34
6 Jace Gibson - 11 Belle Chasse  

195 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Nigel Whitehead - 12 Shaw 1:38
2 (1) Eric Levert - 12 Teurlings Catholic  
3 Lucien Paternostro - 11 Rummel 1:22
4 (4) Sean Dorsett - 12 Rayne  
5 (5) Caden Robison - 10 North Desoto 2:15
6 (3) Bennett Whitfield - 11 Pearl River  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes

220 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Quinn Collins - 12 Carencro 5-3
2 (2) Joel Lanclos - 12 Teurlings Catholic  
3 (3) Chad Gooden, Jr. - 12 Shaw 2:27
4 (4) Garrett Billeaud - 11 North Vermillion  
5 Marques Hampton - 11 North Desoto 1:22
6 (6) Robert Breaux - 10 Rayne  

285 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (5) Davell Dixon - 12 Rummel 2-1 TB-1
2 (3) Raymond Howard - 10 Shaw  
3 (4) Kole Hayes - 12 Teurlings Catholic 4:39
4 Charles Bouvay - 12 Plaquemine  
5 (2) John Simmons, Jr. - 12 Northside 3-0
6 (8) Jeremy Beaner - 11 Caddo Magnate  

Back to Top        Back to Division II Weight Classes


DIVISION III

Champions and Runners-Up

(Outstanding Wrestler in Bold)

Complete Division III Brackets in PDF

Division III Final Team Standings

Place School/Winning Head Coache Points Place School Points
1 Basile/Ben Bertrand 248.5 T-11 Bossier 30
2 De la Salle 191 T-11 Kaplan 30
3 Brusly 179 T-11 Lake Charles College Prep 30
4 John Curtis 159 14 DeQuincy 22
5 St. Louis 137 15 Dunham 18
6 Hannan 126.5 16 Calvary Baptist 16
7 St. Michael 87.5 17 Erath 15
8 Evangel 85 18 Haynes 14
9 Thomas Jefferson 54 19 Episcopal 1
10 South Beauregard 31 20 Church Point 0

Division III Champions & Runners-Up

(Outstanding Wrestler in Bold)

Division III Weight Classes

106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285

 

106 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Dylan Duvernay - 10 De la Salle 2:34
2 (3) Pierson Comeaux  - 8 Basile  
3 (4) Jeremiah Yearby - 8 Evangel 4-2
4 (5) William Simpson - 10 St. Michael  
5 (2) Landon Royer - 9 DeQuincy 9-6
6 (7) Braylin Poston - 9 Brusly  

113 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Cameron Redditt - 10 Brusly 9-3
2 (1) Luke Caballero - 12 St. Louis  
3 (4) Joseph Gilreath - 8 Evangel 10-4
4 (5) Colin Dalton - 10 Hannan  
5 (8) Kye Smith - 8 Basile 1:33
6 (6) Craig Miller - 10 South Beauregard  

120 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Jayden Guillory - 11 Basile 9-4
2 (1) Bryce Fontenot - 9 South Beauregard  
3 (4) Jase Davis - 11 Brusly 3:40
4 (5) Jace Wagoner - 9 De la Salle  
5 (3) Wingston Avila - 11 Evangel 3:54
6 (6) Kade Louisberry - 10 St. Louis  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

126 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (3) Shane Barbarin - 11 De la Salle 5:29
2 (1) Andre Johnson - 12 Basile  
3 (2) Henry Hebert - 10 St. Louis 1:39
4 (7) Preston Curtis - 10 John Curtis  
5 (4) Camden Gautreaux - 11 DeQuincy 2:00
6 Antonio Barraza - 11 St. Michael  

132 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Collin Veron - 12 De la Salle 4:15
2 (2) Dorion Wilkinson - 12 St. Michael  
3 (3) Brevan Fields - 12 Basile 0:40
4 (6) Rowan Gerrity - 11 Thomas Jefferson  
5 (4) Adam LeBlanc - 11 Brusly  
6 Evan Hardin - 11 Hannan  

138 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Luc Johnson - 11 Basile 3:08
2 (2) Chris Miller - 11 Brusly  
3 (3) Daniel Thomas - 12 St. Louis 3:45
4 (7) Destin Piitre - 12 Thomas Jefferson  
5 David 'Fra Massicot - 9 John Curtis 0:49
6 (4) Malachi Benetrix - 9 De la Salle  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

145 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Seam King - 12 John Curtis 9-7 SV
2 (1) Liam O'Connor - 11 De la Salle  
3 (5) Ethan Langley - 12 Basil 1:57
4 (3) Gavin Gautier - 12 Hannan  
5 (4) Auiryi Harris - 11 Brusly 4:13
6 (6) Thomas Bean - 12 Evangel  

152 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Preston Gautier - 11 Hannan 3:18
2 (3) Michael Gilreath - 10 Evangel  
3 (2) Spencer Hughes - 12 De la Salle 2-0
4 (4) Luke Fontenot - 11 Basile  
5 (7) Beau Rabalais - 10 Brusly 4-2
6 Noah Williamson - 10 St. Louis  

160 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Grayson Pennison - 12 Hannan 15-4 MD
2 (3) Huey Johnson, IV - 11 Brusly  
3 Zachary Drake - 10 John Curtis 9-7
4 (2) Kagen Schexnaydre - 12 Kaplan  
5 (4) Parker Fontenot - 11 Basile 16-0 TF
6 (5) Shreve Gage - 12 St. Louis  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

170 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (4) Graham Montet - 10 St. Louis 8-7
2 (2) Luke Robertson - 11 De la Salle  
3 (3) Joshua Eames - 11 John Curtis 2:59
4 (1) Christian Otzenberger - 12 Calvary Baptist  
5 (3) Anthony Denova - 11 Brusly 1:39
6 Austin Thomas - 9 St. Michael  

182 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Christian Bergeron - 11 Basile 2:41
2 (2) Jason Krail - 11 De la Salle  
3 (3) Carlos Flores - 12 Thomas Jefferson 1:15
4 (4) Allen Young - 11 Brusly  
5 (7) Aden LaBorde - 11 John Curtis 8-2
6 Ryan Monier - 10 Hannan  

195 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Christian Johnson - 11 Bossier 4:54
2 (2) James Baldwin - 2 Dunham  
3 (6) Ethan Bazinet - 12 Basile 2:27
4 (3) Wade Rist - 11 Hannan  
5 (4) Anthony Smith - 9 John Curtis 3:21
6 (5) Silas Robichaux - 11 Brusly  

Back to Top        Back to Division III Weight Classes

220 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (2) Brandon Dang - 11 John Curtis 6-2
2 (1) Henry Milligan - 11 St. Louis  
3 (3) Roger Holmes - 12 St. Michael 2:28
4 (4) Joel Marchand - 10 Hannan  
5 (7) Emery Lejeune - 10 Basile 0:48
6 Henry Travis - 10 Haynes  

285 Pounds

Place Wrestler School Score
1 (1) Anphrony Guillory - 12 Basile 3-2
2 (3) Darnell Taylor - 12 Lake Charles College Prep  
3 (2) Michael Dalfares - 11 John Curtis 3-1 SV
4 (5) Ethyn Vigneaux - 11 Kaplan  
5 (4) Ryan Fobbs - 10 Erath 1:46
6 (6) Christian Speight - 8 Evangel  
 

Back to Top        Back to Division III Weight Classes